Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο Final 4 της Euroleague έκανε τη Μ.Τετάρτη ο Ολυμπιακός που νίκησε στον πρώτο αγώνα των playoffs με 71-54 τη Μονακό,  στο ΣΕΦ.

Πλέον, τη Μ.Παρασκευή, (22/4, 19:00), πάλι στο Φάληρο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα επιδιώξουν το 2-0 για να βρεθούν μια ανάσα από το Βελιγράδι!

Στο “ηφαίστειο” του ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός έβγαλε τη “λάβα” που “έκαψε” τη Μονακό με την άμυνά του.

Την κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ, δεν της έδωσε τίποτα εύκολο όλο το βράδι και της έδειξε ότι σε αυτό το σημείο της σεζόν, σε αυτό το επίπεδο, απαιτείται “ατσάλινος” χαρακτήρας για 40 λεπτά και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Σε δείγμα δε, του χαρακτήρα του, ο Ολυμπιακός δεν “σκάλωσε” μετά το πολύ κακό του πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά 98-15), είχε υπομονή, κι έβγαλε πολλούς πρωταγωνιστές στη διάρκεια του αγώνα που του έδωσαν μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των Γάλλων!

Ο αρχηγός, Γιώργος Πρίντεζης ήταν πρώτος σκόρερ με 12 πόντους σε 13:20 λεπτά! Άριστος με 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποτνα, 4/4 βολές.

www.allstarbasket.grΆλλους 12 πέτυχε ο ΜακΚίσικ δίνοντας μεγάλη ώθηση, ειδικά στη β΄περίοδο όπου με 10-0 σερί, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο 33-22 πριν πάνε στην ανάπαυλα με 33-26.

Ο Τόμας Γουόκαπ υπέγραψε με τη σειρά του την επόμενη “εκτόξευση” στην τρίτη περίοδο, όπου πέτυχε συνεχόμενους τους 9 από τους 11 πόντους του στη βραδιά. Ήταν ένα 9-0 της ελληνικής ομάδας που την έστειλε στο +14, 44-30 με 4:38 για τα 30:00!

Άλλους 10 πρόσθεσαν οι σταθεροί, Σλούκας-Βεζένκοφ. Αν και άστοχοι σε κάποια κομμάτια του αγώνα, δεν επηρεάστηκαν, έδειξαν την ωριμότητα και τη σύνεση που χρειαζόταν η ομάδα τους κι έβαλαν το δικό του λιθαράκι στο δύσκολο, πάντα, πρώτο βήμα.

Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, δεν υπήρξε στιγμή που η Μονακό αμφισβήτησε την ανωτερότητά του.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η σειρά θα πάει στο ίδιο πνεύμα. Το ‘χει διδάξει η ιστορία ότι κάθε αγώνας, είναι ξεχωριστός κι ο Ολυμπιακός πρέπει τη Μ. Παρασκευή να φανεί αντάξιος της σημερινής του εμφάνισης!

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Ντόντα Χολ, ήταν πρώτοι σκόρερ της Μονακό με 10 πόντους. Ο τζέιμς είχε 2/7 τρίποντα, 1/2 δίποντα 2/4 βολές.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σούταρε 16/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα κι έκανε 18 λάθη στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη, είχε 10 λάθη λιγότερα, 18/29 δίποντα, 8/27 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54