Η μεταμορφωμένη  Μονακό απέδειξε τη Μ.Παρασκευή στο ΣΕΦ ότι κάθε αγώνας στα playoffs είναι και διαφορετική ιστορία και με εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε τον Ολυμπιακό με 96-72 για να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά.

Ο Ντουέιν Μπέικον (17π.) με τον Μάικ Τζέιμς, στο δεύτερο ημίχρονο, (όπου πέτυχε 21 από τους 23 πόντους του) ήταν οι παίκτες που οδήγησαν στη νίκη τη γαλλική ομάδα

Από τους 54 πόντους παθητικό τη Μ.Τετάρτη, ο Ολυμπιακός δέχτηκε 30 και 29 στο Β’ και Γ’ δεκάλεπτο απόψε!

Έκανε 20 λάθη, ξόδεψε πάμπολλα τρίποντα (10/30), είχε 14/23 βολές κι έβγαλε μια νευρικότητα που δεν ήταν αναμενόμενη μετά το 71-54 του πρώτου αγώνα.

Πλέον η σειρά πάει στη Γαλλία, όπου στα δύο επόμενα παιχνίδια είναι γηπεδούχος η Μονακό, πάλι Τετάρτη (27/4) και Παρασκευή (29/4)

Με… κεκτημένη ταχύτητα από τον αγώνα της Μ. Τετάρτης, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με μεγάλη αυτοπεποίθηση κι ενέργεια. Με τον Σάσα Βεζένκοφ… να τα κάνει όλα σε άμυνα (3κλ.) κι επίθεση (4π.) η ελληνική ομάδα έκανε γρήγορα ένα 13-0 σερί μετά το αρχικό 1-4 και προηγήθηκε 14-4!

Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μπέικον στη λήξη του δεκαλέπτου, μείωσαν τη διαφορά στους 6, (16-10), όμως έκρυβαν και μέρος της συνέχειας.

Διότι ο Αμερικανός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε στο 7-0 το προσωπικό του σερί κι αίφνης η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε!

Ο Ολυμπιακός έβγαλε νευρικότητα, βιασύνη, έκανε πολλά λάθη (12 στο ημίχρονο!) και το +10 έγινε -14!

Η Μονακό έκανε 20-0 σερί όταν απαλλάχτηκε από το “βραχνά” του να τα περιμένει όλα από τον Τζέιμς, βρίσκοντας λύσεις από παίκτες που δεν είχαμε δει καν να παίζουν στον πρώτο αγώνα, όπως οι Ουαταρά και Άντζουσιτς, που πέτυχαν από 2 τρίποντα. Ο Μπέικον συνέχισε “καυτός” (13π.) ο Χολ έδινε ενέργεια, αντί του πιο μεγάλου κορμιού του Μοτεγιούνας κι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έσπασε τα κοντέρ!

Από τους 54 πόντους σε 40 λεπτά τη Μ.Τρίτη, έβαλε 30 στο β΄δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 40-28 στο ημίχρονο!

Βέβαια πήρε 13 πόντους από λάθη του Ολυμπιακού στο 20άλεπτο, σε δείγμα της ευθύνης των “ερυθρόλευκων” στο εντυπωσιακό της διάστημα, αλλά της “πήγαν” όλα, όπως το τρίποντο με ταμπλό που έβαλε ο Πάρις Λι, σε απόπειρα για “άλει ουπ” σε συμπαίκτη του!

Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους στην τρίτη περίοδο, όταν ο Μάικ Τζέιμς των 0/5 στο ημίχρονο, πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 52-34 των Μονεγάσκων!

www.allstarbasket.gr“Φρένο στην κατηφόρα”, έβαλαν Βεζένκοφ-Παπανικολάου με ένα γρήγορο 6-0 για το 40-52 στα 5:40 για την τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πετάει στα σκουπίδια βολές (5/13 στα πρώτα 25 λεπτά) κι ο Τζέιμς έβαλε νέο ζευγάρι, σερί τριπόντων, για το +19 της Μονακό, 60-41 με 3:37 για τα 30:00!

Η διαφορά έφτασε και στους 21 πόντους, 66-45, φυσικά πάλι με καλάθι του Τζέιμς!

Πλέον ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος αφού πέτυχε μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο, 16 πόντους!

Οι Γάλλοι διατήρησαν την καλή τους ευστοχία από μακριά, με τον Άντζουσιτς να φτάνει στους 19 πόντους με 3/3 τρίποντα (και 6/6 βολές) ο Μάικ Τζέιμς είχε βρει ρυθμό και πλέον δεν φαινόταν επιστροφή για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς τράβηξε στον πάγκο στα τελευταία 3:25 τους Τζέιμς-Μπέικον, αφού όλα είχαν κριθεί.

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, στο σχεδόν γεμάτο ΣΕΦ χειροκρότησαν την ομάδα τους παρά την ήττα και φώναξαν στο τέλος συνθήματα για νίκη στη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96

Ολυμπιακός-Μονακό: Τα highlights του αγώνα (video)

Τζέιμς: Θα αντιδράσει ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-Μονακό: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Μάρτιν: Δεν παίζει ούτε στον δεύτερο αγώνα με τη Μονακό

EuroLeague: Το πανόραμα των playoffs