Το ενδεχόμενο της τελευταίας παρουσίας του Γιώργου Πρίντεζη σε ευρωπαϊκό αγώνα, ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του μικρού τελικού του Σαββάτου στο Final 4 της Euroleague όπου Μπαρτσελόνα νίκησε με 84-74 τον Ολυμπιακό.

O αρχηγός του Ολυμπιακού γνώρισε την αποθέωση στη Stark Arena του Βελιγραδίου, στο ημίχρονο έστειλε το μήνυμά του στο ημίχρονο, λέγοντας “σας αγαπώ όλους” δια μικροφώνου και στο τέλος το standing ovation ήταν από όλο το κοινό στο γήπεδο!

Από το 2000 στον Ολυμπιακό, το 2002 στην πρώτη ομάδα, συμπλήρωσε το Σάββατο, 375 εμφανίσεις στη Euroleague, (2ος στη λίστα της διοργάνωσης!) ο Γιώργος Πρίντεζης, όποτε κι αν ανακοινώσει τις αποφάσεις για το μέλΛον του, θα είναι πάντα ένα σημείο αναφοράς για τον Ολυμπιακό.

Ένας από τους θρύλους του θρύλου!

Ο αγώνας

Η αγωνιστικότητα των ομάδων επιβεβαίωσε ότι οι βαριές τους φανέλες, αποτελούν από μόνες τους το κίνητρο για να χτυπήσουν το παιχνίδι, να παίξουν όπως σε κάθε άλλο αγώνα της σεζόν, δυνατά και συγκεντρωμένα.

Για τον Ολυμπιακό το κίνητρο ήταν ίσως, και πιο μεγάλο, ενώπιον των περίπου 12.000 φιλάθλων του που τον στήριξαν το τριήμερο στο Βελιγράδι, καθώς οι παίκτες έδειξαν τη διάθεση να τους ανταποδώσουν, με την προσπάθειά τους στο παρκέ.

Απλά στην αρχή της αναμέτρησης, το μούδιασμα του Ολυμπιακού από τον ημιτελικό έμοιαζε λίγο μεγαλύτερη από της Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν 10-2 μετά από 3:35 αγώνα, αλλά στα τέσσερα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου βρήκε κι ο Ολυμπιακός επιθετικό ρυθμό.

Μάζεψε τη διαφορά, στο 20-18 στα 10′, ισοφάρισε 20-20 με τον Σλούκα, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους στη β’ περίοδο, κι αργότερα, πήρε και δύο φορές προβάδισμα: 31-30 στα 4:43 για το ημίχρονο και 38-37 με τον Ζαν Σαρλ.

Ο Μπράντον Ντέιβις έκανε τη διαφορά στη β’ περίοδο, για την Μπαρτσελόνα, με τους 8 πόντους και την καλή του άμυνα κι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε 8-0 έως τη λήξη του ημιχρόνου, για το υπέρ της 45-38.

Ήδη γινόταν αισθητή η υπεροχή της Μπαρτσελόνα στους ψηλούς, αφού ο Ολυμπιακός δεν πήρε τίποτα από Φαλ και Μάρτιν και κυρίως, δεν κατόρθωσε να τους βάλει στο παιχνίδι του.

Επιθετικά δε, η Μπαρτσελόνα έκλεισε με 16/23 δίποντα το ημίχρονο, δίχως να επηρεαστεί από το άσχημο ποσοστό της στο τρίποντο.

Ο Σανλί πήρε τη “σκυτάλη” από τον Ντέιβις στην τρίτη περίοδο και ο Μίροτιτς ηγήθηκε της Μπαρτσελόνα.

www.allstarbasket.grΟ ρυθμός άνοιξε κι ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους, αφού στο ίδιο διάστημα έκανε κακές επιλογές.

Τουλάχιστον μείωσε στη συνέχεια, από το εις βάρος του 57-42, με τον Σάσα Βεζένκοφ να το παίρνει πάνω του.

Σε αυτό το δεκάλεπτο, πέτυχε 10 πόντους και ήταν ο βασικός λόγος, μαζί με την πίση στην άμυνα, που ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά στους 6, 62-56 στα 45”, υπό την ώθηση και των φιλάθλων του που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν.

Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα έκλεψαν ολοκληρωτικά την παράσταση, παρασσύροντας και τους λιγοστούς “ουδέτερους” του αγώνα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στη Stark Arena.

Η τελευταία περίοδος έδωσε την αίσθηση του ντέρμπι, αφού ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά στους 4, 64-60, κι απάντησε στο 68-60 της Μπάρτσα με 68-65 με τους Σλούκα-ΜακΚίσικ.

Ο Αμερικανός μάλιστα έδωσε ρεσιτάλ ατομικής άμυνας κι ενέργειας, με κλεψίματα, πίεση στην μπάλα κι ατελείωτο κυνηγητό σε κάθε φάση.

www.allstarbasket.grΠλέον η Μπαρτσελόνα έψαχνε τον Μίροτιτς στο χαμηλό ποστ για “ασφάλεια” κι ο Καλάθης (13 ασίστ!) για ανοιχτά σουτ συμπαίκτες του, όπως του Χίγκινς που πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, για το 73-65 στα 3:45.

Με τη διαφορά στους 7, 79-72, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έστειλε για μια ακόμα φορά στο παρκέ τον Γιώργο Πρίντεζη για τα τελευταία 57 δευτερόλεπτα.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση, όπως άλλωστε σε όλον τον αγώνα, σε κάθε του εμφάνιση.

Ακόμα δεν έχει ανακοινώσει κάτι για το μέλλον του, αλλά το standing ovation στο τέλος ήταν μια ακόμα αναγνώριση της μεγάλης του προσφοράς και της 17ετούς παρουσίας του στον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Έξουμ 3, Σανλί 16 (3), Σμιτς-, Χέις, Λαπροβίτολα 4, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς, Γιουκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 19 91), Καλάθης (9, 1 τριπ. 13 ασίστ, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Ντόρσεϊ 10, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 91), Φαλ 2, Σλούκας 14 (1τριπ., 7 ασίστ), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 20 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 11 (5 κλεψ.)

Ολυμπιακός: Αποθέωσαν Μπαρτζώκα οι φίλαθλοι