Ολυμπιακός-Μπασκόνια
Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην πρεμιέρα του στη EuroLeague, αφού διέλυσε με 75-50 την Μπασκόνια και ικανοποίησε τους φιλάθλους του που επέστρεψαν στο ΣΕΦ.

μετά-Βασίλη Σπανούλη εποχή στη EuroLeague ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να βλέπει τους παίκτες του να πατάνε το… γκάζι από το πρώτο δευτερόλεπτο, με βασικό… όπλο τους την άμυνα!

Πριν από το τζάμπολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντούσαν Ίβκοβιτς, όπως έγινε σε όλα τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής της EuroLeague, ενώ το ίδιο θα γίνει και σε όλα τα ματς της 1ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, με τον Κώστα Σλούκα να έρχεται από τον πάγκο.

Παπανικολάου

Από την άλλη πλευρά, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του τους Γουέιντ Μπάλντγουιν, Άλεκ Πίτερς και Σάντερ Ραϊέστε, ενώ με ενοχλήσεις αγωνίστηκε ο Ρόκας Γκιεντράιτις, ο οποίος προερχόταν από διάστρεμμα.

Γουόκαπ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με buzzer-beater τρίποντο του Βεζένκοφ και με 47-22 στο ημίχρονο, έχοντας 10 ασίστ για 3 λάθη, την ώρα που η Μπασκόνια είχε 14 λάθη, 7 ασίστ και 2/13 τρίποντα…

Ντόρσεϊ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να κρατάει δυνάμεις για την ΑΕΚ την οποία αντιμετωπίζει την Κυριακή (3/10, 16:30, ΕΡΤ3), στην επιστροφή του στη Stoiximan Basket League μετά από σχεδόν 2,5 χρόνια.

Φαλ

Για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και στα 40 λεπτά, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Βεζένκοφ (16), Φαλ (11), Σλούκας (10), ενώ πρώτος σκόρερ των Βάσκων ήταν ο Γκιεντράιτις (15).

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Η photo gallery από το ΣΕΦ

EuroLeague 2021-22: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

EuroLeague 2021-22: Η βαθμολογία