Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο φετινό ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό  καθώς νίκησε με 68-66 για την 8η αγωνιστική της Basket League!

Ο αγώνας της Δευτέρας κρίθηκε στην απόλυτη λεπτομέρεια, στο τελευταίο σουτ, με τον πρώτο σκόρερ του Παναθηναϊκού, Ντουέιν Μπέικον (20π.) να αστοχεί στο τρίποντο στη λήξη.

Σε έναν αγώνα που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, ειδικά στο τρίποντο, με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο εύστοχος στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, αν και στο τέλος έπεσε πιο κάτω από τον αντίπαλό του με 25% στο τρίποντο, (7/28) έναντι του 26% του Ολυμπιακού από 7/26.

Τα πιο εύκολα καλάθια που βρήκε ο Ολυμπιακός, με 24 έναντι 8 πόντων από λάθη αντιπάλου, ήταν ίσως το στοιχείο που υπερκέρασε όλες τις υπόλοιπες λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός έκανε 17 λάθη, έξι περισσότερα από τον Ολυμπιακό και πήρε πολύ λιγότερους πόντους.

Ο Σάσα Βεζένκοφ τελείωσε με 22 πόντους από 6/14 σουτ, 8/9 βολές, όμως ο Μουστάφα Φαλ (17π., 9 ριμπ.) ήταν καταλυτικός κι ειδικά στο τέλος όταν έστειλε την ομάδα του στο +6, 65-59. Από 8 πόντους είχαν Γουόκαπ (μεγάλη συνδρομή στο β’ μισό και Κάνααν.

Πλην του Μπέικον, ο Γουόλτερς πέτυχε 13 πόντους, όσους και ο Πάρις Λι, ενώ 11 είχε ο Παπαγιάννης.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα με 8-0, ενώ ο Παναθηναϊκός, με αγώνα λιγότερο, είναι στο 5-2.

H εξέλιξη του αγώνα:

Έπειτα από το 10-10 του πρώτου πεντάλεπτου, ο Κάναν έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό και ο Μουστάφα Φαλ, με 4/5 προσπάθειες, συνέθεσε ένα δίδυμο που έστειλε την ομάδα του στο +10, 24-14, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μπέικον είχε τους 7 πόντους του Παναθηναϊκού, αλλά δεν αρκούσε, με τους γηπεδούχους να ‘ναι πιο δημιουργικοί και να παίρνουν πόντους από τα λάθη του αντιπάλου τους.

Όμως στη Β’ περίοδο, ενώ ο Μπέικον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (13π. στο ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός βρήκε έξτρα σκορ με τους Παπαγιάννη και Λι και έκανε επιμέρους 22-5 σε 7:22, για να προσπεράσει 29-36.

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός έβγαλε πολύ νευρικότητα, είχε 1/9 τρίποντα, 0/3 βολές, 4 λάθη κι αν δεν υπήρχαν τα 7 λάθη του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα, δεν θα μείωνε κι άλλο, 35-38 στο ημίχρονο.

Ήδη ο Ολυμπιακός, χωρίς να ‘χει καλά ποσοστά, είχε 15 πόντους από λάθη αντιπάλου σε μια πολύ σημαντική παράμετρο.

Ο Ολυμπιακός έκανε 8-0 σερί για να πάρει πάλι το προβάδισμα, μετά από αρκετή ώρα, 44-40 κι ο -άποντος στο πρώτο μισό- Γουόκαπ με το δεύτερό του τρίποντο, έστειλε τη διαφορά στους 5 λίγο αργότερα, 47-42.

Ο Πάρις Λι, “απάντησε” με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 47-48 του Παναθηναϊκού στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, αλλά ο Σλούκας πρόλαβε να κλείσει την περίοδο με το 2ο του καλάθι στον αγώνα, για το 49-48.

Βρίσκοντας ανοιχτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός έφυγε πάλι στο +5, 55-50 σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός δεν ήταν εύστοχος κι υστερούσε στο να βρει με τη σειρά του, εύκολο καλάθι.

Ο Νέιτ Γουόλτερς πέτυχε 4 σερί προσωπικούς πόντους σε εκείνο το κομβικό σημείο, μειώνοντας 55-54 με 5 λεπτά πλέον για το φινάλε.

Το πρώτο τρίποντο που μπήκε στην τελευταία περίοδο, ήρθε από τα χέρια του Σλούκα με 2:52 για το τέλος μετά από τρεις και πέντε αντίστοιχα, αποτυχημένες προσπάθειες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 60-56 με τον Παναθηναϊκό να έχει να επιδείξει τους 6 από τους 8 πόντους του, από τον Γουόλτερς, στην τελευταία περίοδο.

Κι ενώ ο Φαλ με καλάθι και φάουλ, έβαλε τον Ολυμπιακό στο +6, 65-59 στα 57” ο Παναθηναϊκός μείωσε 65-63, με 4 σερί πόντους του Μπέικον και το κλέψιμο του Λι που έφυγε στο λέι απ στα 20” με τη διαφορά πια, στους 2 πόντους.

Ο Βεζένκοφ πήγε στη βολή, στα 13,7 δεύτερα κι έκανε το 67-63. Πλέον ο Παναθηναϊκός ήθελε δύο σουτ και το πρώτο, τρίποντο με ταμπλό από τον Μπέικον, βρήκε στόχο στα 4,9 δεύτερα για το 67-66!

Ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ στον Πίτερς, στα 4,1. Ο Αμερικανός έβαλε μόνο τη δεύτερη για το 68-66 κι η επαναφορά ήταν από τη βασική γραμμή αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε τάιμ άουτ.

Ο Μπέικον πήρε την τελευταία επίθεση, πρόλαβε να φτάσει στην απέναντι πλευρά όμως δεν βρήκε στόχο, κι ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

Παναθηναϊκός: Αλλοίωση αποτελέσματος στο ΣΕΦ

Δείτε τα highlights του Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-66 (video)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Τα photo clicks από το Φάληρο (gallery)