Ο Ολυμπιακός νίκησε με 75-52 τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ, στον τρίτο τελικό της Basket League και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στις νίκες, θέλοντας άλλη μια για την κατάκτηση του τίτλου.

Ήταν ο πρώτος φετινός αγώνας των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα με τόσο μεγάλη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί, κυρίως, χάρη στην άμυνά του, που κράτησε πολύ χαμηλά τους “πράσινους”.

Από τους 19 πόντους του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πέτυχε άλλους 33 στα επόμενα 30 λεπτά, στο στοιχείο που αποτέλεσε το κριτήριο της βραδιάς.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε τον Κώστα Σλούκα (14π., 7 ασ.) σε εξαιρετική κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο (12π.), ενώ Φαλ (11π.) και ΜακΚίσικ (11π.) έδωσαν λύσεις σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, ενώ κι ο Μιχάλης Λούντζης είχε σημαντική συνεισφορά με 9 πόντους.

-Ο Παναθηναϊκός είχε 11/25 δίποντα, 5/23 τρίποντα -μετά τα 3/5 στο δεκάλεπτο- και 19 λάθη!

-Ο Ολυμπιακός 25/33 δίποντα με 46 πόντους από το ζωγραφιστό, 7/26 τρίποντα και 12λάθη.

Στη 12άδα του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκε ο Σάσα Βεζένκοφ και σε εκείνη του Παναθηναϊκού, ο Δημήτρης Αγραβάνης και μάλιστα άρχισαν στην πρώτη πεντάδα, ενώ επέστρεψε έπειτα από την απουσία του από τον δεύτερο τελικό, ο Κώστας Σλούκας.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε 13 πόντους και ο Πάρις Λι 11, όσους είχε από το ημίχρονο.

Ο επόμενος αγώνας, διεξάγεται την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ κι αν χρειαστεί πέμπτος, θα γίνει την επόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ, αλλά κεκλεισμένων των θυρών.

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Ολυμπιακός άρχισε με 7-0 στον τρίτο τελικό, μέσα σε 1:32 αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και κυρίως σκορ, με τον Πάρις Λι.

Ο Αμερικανός πέτυχε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε 3/5 τρίποντα και προσπέρασε με 19-18 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός επανέλαβε την καλή εκκίνηση και στο β’ δεκάλεπτο, με νέο 70, για το 25-19, σε 2:49 με τον ΜακΚίσικ να δίνει ενέργεια και να ανεβάζει το επιθετικό τέμπο.

Όμως μαζί με τον Λαρεντζάκη και τον Φαλ, ήταν κομβικοί και στην άμυνα κι έκαναν τη μεγάλη διαφορά, συγκριτικά με το πώς άρχισε ο αγώνας.

Ο Ολυμπιακός έκανε 18-2 επιμέρους σκορ για να φτάσει στη μεγαλύτερη διαφορά, στο 36-21 με τρία λεπτά για το ημίχρονο.

Ήταν ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα 4 λάθη και μόλις 2/2 βολές από τον Γκουντάιτις σε επτά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Πρόλαβε όμως να μαζέψει κατά το ήμισυ “τα σπασμένα”, αφού έκλεισε με 7-0 το ημίχρονο, 36-28 “πληρώνοντας” τις πιο βιαστικές επιθέσεις που έκανε στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, έγινε γνωστό και το πρόβλημα με τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος ένιωσε σφίξιμο στη γάμπα και δεν έπαιξε μετά από την πρώτη περίοδο.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, από Γουόκαπ-Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός έφυγε πάλι στο +14, 44-30.

Τα τρίποντα έκαναν μεν τη διαφορά, αλλά η φιλοσοφία του Ολυμπιακού να χτυπά μέσα στη ρακέτα ήταν ο κανόνας στο 40άλεπτο.

Για αυτό και στην τρίτη περίοδο, με οργανωτή πλέον τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός πήγε στις μεγαλύτερες διαφορές της βραδιάς έως εκείνο το σημείο, παράλληλα, με την προσήλωση στην άμυνά του.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν καλό βαθμό και στο Γ’ δεκάλεπτο στην αμυντική τους αποτελεσματικότητα, μην αφήνοντας ελεύθερο σουτ ή εύκολο καλάθι στην ομάδα του Σερέλη.

Η διαφορά πήγε στους 17, 57-40, με τον Ολυμπιακό να έχει τους 34 πόντους από την αντίπαλη ρακέτα και τον Παναθηναϊκό 18 λιγότερους!

Ο Παναθηναϊκός έχασε τον Πονίτκα, που έχανε αίμα από τη μύτη του σε μια ακόμα αρνητική συνθήκη, στην προσπάθειά του να μη χάσει επαφή με τον αντίπαλό του.

Δεν το πέτυχε όμως, ο Ολυμπιακός έφυγε και πάνω από 20 πόντους, 62-41 με το κλέψιμο και καλάθι του Λαρεντζάκη και το μυαλό όλων άρχισε πολύ πρόωρα να μεταφέρεται στον επόμενο τελικό.

Ο ΜακΚίσικ έκανε το 70-45 με 3:13 για τη λήξη, στο +25 των γηπεδούχων που ήταν και η μεγακύτερη διαφορά της βραδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Η photo gallery του τρίτου τελικού

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Στο ΣΕΦ Γιάννης, Γκρίφιν και μέλη των Μπακς (vid & pics)

Ολυμπιακός: Στη 12άδα ο Σάσα Βεζένκοφ!

Παναθηναϊκός: Μάχιμος ο Αγραβάνης, κανονικά στη 12αδα

Παναθηναϊκός: Παρουσία φίλων του στο ΟΑΚΑ η αναχώρηση για το ΣΕΦ (video)

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα