Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (17-33) και με ηγέτη τον Νέντοβιτς (24π.), ο Παναθηναϊκός νίκησε με 81-76 τον Ολυμπιακό  στο ΣΕΦ, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι δύο “αιώνιοι” αντίπαλοι του ελληνικού μπάσκετ αντάμωσαν ξανά στο πλαίσιο της Stoiximan Basket League, ακριβώς 1.100 μέρες μετά την τελευταία αναμέτρηση τους σε αυτήν.

Ο Ολυμπιακός (6-1) έχασε το φετινό αήττητο στο ΣΕΦ, ενώ ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην κορυφή (6-1), αφού πήρε ένα σπουδαίο διπλό!

Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Νέντοβιτς με 24 πόντους, βοήθησαν και οι Παπαπέτρου (13π.), Κασελάκης (11π.), Σαντ Ρος (10π.).

Βεζένκοφ (19π., 10ρ.) και Φαλ (17π., 11ρ.) έκαναν νταμπλ-νταμπλ για τον Ολυμπιακό που έπαθε μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελείωσε τον αγώνα με 4/27 τρίποντα έναντι 10/28 του Παναθηναϊκού (7/10 στο τελευταίο δεκάλεπτο)!

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με την άμυνα ζώνης 3-2 με προσαρμογές που είχε παίξει στο Μόναχο, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε υπομονή, γύρισε την μπάλα και προηγήθηκε με 12-3 στο 6′.

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη και με ένα επιμέρους 2-12, προηγήθηκαν με 14-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λαρεντζάκης έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση (27-21 στο 15′), όμως η αντίδραση των “πρασίνων” ήταν ξανά άμεση, με ένα γρήγορο 0-6, με παίκτη-κλειδί τον Σαντ-Ρος (27-27 στο 16′).

Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 31-36, μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 33-36 με δύο βολές του ΜακΚίσικ.

Ένα καλάθι και φάουλ του Μέικον στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε στον Παναθηναϊκό το μέγιστο προβάδισμά του (33-39).

Ο Παπανικολάου ισοφάρισε 41-41 με τρίποντο, ο Φαλ με κάρφωμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (43-41 στο 23′) και ο Βεζένκοφ έκανε το 45-41, με ένα επιμέρους 12-2 του Ολυμπιακού.

Το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού έφτασε στο 26-6, με το 33-39 να γίνεται 59-45 στο 29′, μέσα σε αποθέωση στο ΣΕΦ! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-48.

Σε αυτό το διάστημα, οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βελτίωσαν την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Παναθηναϊκός βραχυκύκλωσε και έχασε την επαφή με το σκορ, βγάζοντας στο παρκέ όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει από την αρχή της σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 πόντους (61-55 στο 32′), όμως ο τρομερός σε άμυνα και επίθεση Φαλ, έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (67-55 στο 34′).

Ένα σερί 0-9 των φιλοξενούμενων με Νέντοβιτς-Παπαπέτρου τους κράτησε “ζωντανούς” (67-64 στο 36′), ενώ ο Σέρβος μείωσε στο καλάθι (69-67 στο 37′) και κατόπιν με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (69-70), φτάνοντας τους 21 πόντους!

Ο Κασελάκης έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο για το 70-73, ο Σλούκας μείωσε 72-73 με 2/2 βολές, ο τρομερός Νέντοβιτς ευστόχησε από τα 10 μέτρα (72-76), φτάνοντας τους 24 πόντους, όμως ο Σέρβος αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 1″31”.

2/2 βολές του Παπανικολάου (74-76), νέο μεγάλο τρίποντο του Σαντ Ρος για το 74-79 και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-81!

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81