Με ηγετική εμφάνιση του Κέντρικ Ναν και “στρατηγό” τον Τζέριαν Γκραντ ο Παναθηναϊκός  νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 88-85 το βράδι της Τετάρτης, ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες κι o Πρωταθλητής Ελλάδας θα αναδειχθεί την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ!

Με ένα κυριαρχικό δεύτερο ημίχρονο, κυρίως από την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -11, έφτασε στο +8 και πήρε τη νίκη σε ματσάρα που ήταν ασφαλώς θρίλερ στο τέλος.

Ο Ναν (25π.)  που πέτυχε 19 πόντους στο 2ο ημίχρονο, 13 στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχασε ένα ζευγάρι βολών στα 16” (!) με το σκορ στο 83-86, όμως ο Γουίλιαμς-Γκος, έχασε μια δική του βολή για να μειώσει 84-86, πριν ο Γκραντ κάνει με 2/2 το 84-88 στα 9”.

Ο Παπανικολάου κέρδισε 3 βολές, αλλά έχασε τις 2 και το τελικό 85-88 σήμανε την παράταση και εξάντληση της σειράς.

Ο Γκραντ τελείωσε με 15 πόντους, όσους και ο Λεσόρ και 12 ο Σλούκας, ενώ κομβικός στην άμυνα του Παναθηναϊκού στο β’ μέρος, ήταν ο Ερνανγκόμεθ.

Για τον Ολυμπιακό, ο Λαρεντζάκης πέτυχε 13 πόντους κι από 11 είχαν Κάνααν, Παπανικολάου, Γουίλιαμς-Γκος Πετρούσεβ.

Ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα μετά από 1:24 αγώνα με το σκορ στο 5-0 για τον Ολυμπιακό και τους “πράσινους” να ‘χουν δύο λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις.

Αφύπνισε έτσι την ομάδα του και με την είσοδο του Κώστα Σλούκα ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 17-17 στα 2:32 για το δεκάλεπτο.

Όμως έως την ολοκλήρωσή του ο Ολυμπιακός έκανε 5-0 για το 22-17 με τον Μιλουτίνοβ και πρώτο σκόρερ τον Παπανικολάου (7π.).

Πάλι ο Σλούκας με το 2ο τρίποντό του έβαλε μπροστά την ομάδα του, 23-24, όμως η αδυναμία των φιλοξενούμενων στην άμυνα, τόσο στη ρακέτα, όσο κι όπου χρειάστηκαν γρήγορες επιστροφές τους στοίχησε.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν το επιπλέον “όπλο” του Μπαρτζώκα” στη β’ περίοδο με 10 πόντους, ο πάγκος του Ολυμπιακού του έδωσε αυτόν τον αέρα (+10) στα μισά, κι η ουσία είναι ότι οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύονταν πάλι, να βρουν σκορ, πότε από κοντά και πότε από μακριά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός επιθετικά με 8/13 δίποντα, 8/13 τρίποντα στο ημίχρονο, με τελευταίο το τρίποντο του Γκραντ από το logo για το 51-44, όμως πάλι επέτρεψε στον αντίπαλό του να έχει άνεση και διαφορά σχεδόν σε όλο το ημίχρονο.

Διότι ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +11, 42-31, 45-34, σε ένα σημείο μάλιστα που ο Κέντρικ Ναν χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ και δεν ένιωσε την πίεση της αντίπαλης άμυνας.

allstarbasket.grΟι  “ερυθρόλευκοι” είχαν 6/9 τρίποντα στα μισά, +10 πόντους και από το ζωγραφιστό, εκτός από το +10 από παίκτες πάγκου (24-14) μόλις 2 λάθη και αποκόμισε τα συνολικά οφέλη με το +7.

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ, ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίζει πολύ καλύτερα στην άμυνα, Ήταν πιο γρήγορος, έκανε κλεψίματα, δεν άφησε χώρους και η ομάδα του Αταμάν επέστρεψε δυναμικά. Μείωσε 54-50 με 9 σερί πόντους του Τζέριαν Γκραντ και προσπέρασε με 10-0 σερί, 54-56 με τον Ναν στα 4:53 για τα 30′.

Πλέον το ντέρμπι ήταν “ζωντανό”, μολονότι τα τρίποντα των φιλοξενούμενων ήταν 0/2 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πια το εύκολο σκορ κι έμεινε με μόλις ένα δίποντο στο δεκάλεπτο.

Τον κράτησε δε, ο Αϊζάια Κάνααν με 9 πόντους σε αυτήν την περίοδο, όπου όλος ο Ολυμπιακός πέτυχε 13.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει αποκτήσει, αν όχι τον έλεγχο του αγώνα, το “μομέντουμ”., ενώ ο Ολυμπιακός σπαταλούσε πολλές βολές. Έφτασε να ‘χει 15/24 έναντι 10/10 (100%) του Παναθηναϊκού που δεν πέταξε ούτε μια στα σκουπίδια, μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο.

Ο Κέντρικ Ναν με τη γνώριμη αυτοπεποίθησή του έβαλε την ομάδα του στο +6, 77-71, με 7 προσωπικούς πόντους και σχεδόν πέντε λεπτά για τη λήξη.

Το ρεσιτάλ του Κέντρικ Ναν συνεχίστηκε και με δημιουργία, με ασίστ στον Λεσόρ για το μεγαλύτερο προβάδισμα της βραδιάς για τους φιλοξενούμενους, 81-73, πριν ο Ναν, κάνει το 4ο φάουλ του και 4:03 να ‘χουν μείνει στο χρονόμετρο.

Έχοντας δοκιμάσει, σχεδόν τα πάντα, ο Μπαρτζώκας κόντυνε πολύ το σχήμα του για την τελική ευθεία και απέδωσε, αφού μείωσε στο 80-83 με τον Πίτερς στα 2:20.

Ο Γκραντ με δύο βολές έδωσε ξαν ά την ασφάλεια στην ομάδα του για τοω +4, 84-88, πριν ο Παπανικολάου κερδίσει φάουλ για τρεις βολές. Όμως έχασε τη 2η, έστειλε την τρίτη σκόπιμα στο σίδερο κι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε το 2-2.

Eίναι ενδεικτικό του δευτέρου ημιχρόνου το 26-6 των πόντων του Παναθηναϊκού στη ρακέτα, από το 14-24 του πρώτου μέρους σε μια απόδειξη της ολικής ανατροπής πρώτα της εικόνας και μετά, της ουσίας του αγώνα και στο φινάλε, της σειράς τελικών:

Μοναδική σειρά που άρχισε με 2-0 και τελείωσε με 2-3 στο ελληνικό μπάσκετ, ήταν το Ολυμπιακός-ΑΕΚ του 2002, όταν η ΑΕΚ πήρε τον τίτλο μολονότι έχασε τα δύο πρώτα παιχνίδια!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88.