Ο Ολυμπιακός παίζοντας στο ρελαντί και εμφανώς επηρεασμένος ακόμη από το Final-4 της EuroLeague και την απώλεια του τροπαίου επικράτησε άνετα (75-54) του ΠΑΟΚ και με 3-0 στα ημιτελικά πηγαίνει στους τελικούς για να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή το Περιστέρι!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, οι Κώστας Σλούκας – Σάσα Βεζένκοφ έκαναν τη διαφορά επιθετικά, ο Μουστάφα Φαλ κυριάρχισε στη ρακέτα, ο Τόμας Γουόκαπ αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς και ο Μιχάλης Λούντζης βοήθησε στην άμυνα.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μετά από μια διαφωνία με τον προπονητή του κάθισε στον πάγκο και δεν επέτρεψε ως το τέλος της αναμέτρησης παίζοντας μόλις 4.24 λεπτά!

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ το πάλεψε για ένα μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά η αστοχία από τους Τζέιλεν Ράιλι, Γιανίκ Φράνκε και Τζέιλεν Χαντς δεν άφηνε περιθώρια για κάτι καλύτερο στον «δικέφαλο».

Παρότι ξεκίνησε με άμυνα ζώνης ο ΠΑΟΚ στα… πρότυπα της Ρεάλ, ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε λύσεις (15-8 στο 6’) και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +12 (24-12) με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 5/15 σουτ εντός παιδιάς!

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό στους 15 πόντους σ’ ένα 10λεπτο και με τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι πήγε στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 39-34 (στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν αποφασισμένοι και με ένα επιμέρους σερί 9-0 πήραν μια διαφορά 14 πόντων (48-34 στο 24’) στο ξεκίνημα του τρίτου 10λεπτου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και μείωσε (50-45), αλλά με ένα νέο σερί 11-0 οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +16 (61-45).

Το τελευταίο 10λεπτο ουσιαστικά ήταν μια τυπική διαδικασία, καθώς οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον αντίπαλο τους και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια άνετη νίκη και πλέον περιμένει τους τελικούς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54.