Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο χαλαρά στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη με εξαιρετική άμυνα επιβλήθηκε (83-65) του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό των playoffs της Basket League στο ΣΕΦ και πάει στο Κάουνας για να διεκδικήσει την «κούπα»!

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ηγήθηκε των «ερυθρολεύκων», ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 15 πόντους και ο Τζέιλεν Ράιλι με 12 πόντους ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τον «δικέφαλο».

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις για να καλύψει τις απουσίες των Κάναν (δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες της Basket League) και Σλούκα (ξεκουράστηκε). Με τον Λούντζη στην αρχική πεντάδα, με τον Βεζένκοβ να σκοράρει πήρε αυτό που ήθελε και τώρα σκέφτεται τη Μονακό.

Από την άλλη πλευρά ο Φώτης Τακιανός είδε την ομάδα του ειδικά στο πρώτο 20λεπτο να παίζει εξαιρετικά και να αφήνει καλές εντυπώσεις. Τώρα θα περιμένει έως τις 25/5 για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και είχε το «πάνω χέρι» (17-19 στο 10’), ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ απειλούσε για τον Ολυμπιακό. Ο «δικέφαλος» σκόραρε καλά (11/21 τρίποντα) στο πρώτο μέρος και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (42-45 στο 20’).

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες έπαιξαν εκπληκτική άμυνα δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +11 (63-52). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης συνέδραμε επιθετικά για τον Ολυμπιακό που προοδευτικά ανέβασε τη διαφορά και έφτασε σε μια επιβλητική νίκη.

Την ίδια ώρα ο κόσμος από τις εξέδρες ζητούσε επιτακτική να φέρουν ο Μπαρτζώκας με τους παίκτες του το Ευρωπαϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65.