O Ολυμπιακός γύρισε από το -25 στο σύνηθες… θρίλερ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας το βράδυ της Πέμπτης (25/02), ωστόσο έχασε το τελευταίο σουτ και τον αγώνα με 74-75 στην 26η αγωνιστική της Euroleague!

Με κορυφαίο τον Σακίλ ΜακΚίσικ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους και δίχως τον Κώστα Σλούκα σχεδόν σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο (για την ακρίβεια στα τελευταία 09:07) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε μια ανάσα από τη νίκη, όμως το τρίποντο του Πρίντεζη… δεν ήθελε να μπει στη λήξη!

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 11-15, με την 6η συνεχόμενη ήττα του, ενώ η ΤΣΣΚΑ πήγε στο 17-8 που τη φέρει στη δεύτερη θέση!

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 4,5 λεπτά να πετύχει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα, αφού έχασε τα πρώτα πέντε του σουτ κι είχε κάνει ήδη 3 λάθη. Έχασε αμέσως τη συγκέντρωσή του και φάνηκε στην άμυνα όπου οι Ρώσοι σκόραραν εύκολα κι έφτασαν στο 24-9 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 24-12 με τους μοναδικούς τρεις πόντους, από βολές, του Σλούκα στο ημίχρονο.

Το κακό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι πώς και στη β’ περίοδο δεν βελτίωσε τη δύναμή του στην άμυνα, πάλι έκανε όλα κι όλα δύο φάουλ κι ενώ η ΤΣΣΚΑ σκόραρε ακατάπαυστα! Ο Φόιγκτμαν ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει γρήγορα 10 πόντους 29-15 με 4 εύστοχα σουτ, όσα είχε όλος ο Ολυμπιακός στο ίδιο σημείο!

Και μετά ήταν η σειρά του νέου γκαρντ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, Δανού Ίφε Λούντμπεργκ, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους με 3/5 τρίποντα!

Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους κι έμεινε σε αυτό το επίπεδο στη λήξη του ημιχρόνου, 44-26.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, η οποία άρχισε με 7-0 της ΤΣΣΚΑ για να προηγηθεί με 25 πόντους, 51-26! Ο Αμερικανός πέτυχε 12 πόντους και ξύπνησε την ομάδα του.

Μαζί με την καλύτερη προσπάθεια της βραδιάς στην άμυνα, ο Ολυμπιακός κράτησε στους 15 πόντους την ΤΣΣΚΑ και μείωσε έως τους 8 πόντους, 49-57, πριν κλείσει η περίοδος με 49-59!

Το σημαντικό είναι ότι η ελληνική ομάδα πλέον είχε ανακάμψει, κυρίως πνευματικά.

Ήξερε τι έπρεπε να κάνει, είχε αυτοπεποίθηση και παρά το αρχικό 6-0 της ΤΣΣΚΑ στο τελευταίο δεκάλεπτο, (για το 65-49) επέστρεψε για τα καλά!

Απάντησε με 15-0 σερί, με πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ, Σπανούλη, Πρίντεζη και μείωσε έως τον έναν πόντο, 64-65 με 4:00 για το τέλος!

Ο δε ΜακΚίσικ, που έκανε το 64-65 με 4 σερί πόντους ξεπέρασε το ατομικό ρεκόρ πόντων του στη διοργάνωση έχοντας 24 μέχρι τα 36 λεπτά του αγώνα!

Το ματς έγινε θρίλερ στο τέλος με τον Ολυμπιακό να προσπερνά για πρώτη φορά στον αγώνα 69-68 με τρίποντο του Βεζένκοφ, ενώ απέμεναν 2:50, και τον Μάικ Τζέιμς να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 69-71!

Με κάρφωμα ο Ζαν Σαρλ έκανε το 72-71, κι ενώ είχε προηγηθεί τεχνική ποινή στον Τζέιμς που ζήτησε φάουλ από τον ΜακΚίσικ, κι ο Μπόλομποϊ έκανε το 72-73 στα 28”!

Ο Πρίντεζης έκανε το 74-73 αλλά έχασε συμπληρωματική βολή και στα 2,6 δεύτερα ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ για τρεις βολές από τον Σπανούλη. Έβαλε τις 2 για το 75-74 της ΤΣΣΚΑ!

Στην τελευταία επίθεση έπειτα από τάιμ άουτ, η μπάλα πήγε στα χέρια του Πρίντεζη στα 7,5 μέτρα αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, η μπάλα στριφογύρισε στη στεφάνη και βγήκε έξω για να φύγουν οι Ρώσοι νικητές σε ματς που τελείωσε στη… ρωσική ρουλέτα!

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

Σπανούλης: Έφτασε στους 350 αγώνες στη Euroleague (pic)