Μια ακόμα επιβλητική νίκη πέτυχε στο απόρθητο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που μετά την Μπάγερν, συνέτριψε και τη Βιλερμπάν με 89-54 για τη 16η αγωνιστική της Euroleague!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάει πλέον, ως τρίτη, με ρεκόρ 11-5, στο ΟΑΚΑ την άλλη Πέμπτη απέναντι στον Παναθηναϊκό, για να κλείσει τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου.

Το βράδι της Παρασκευής στο ΣΕΦ πέτυχε την ένατη εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, με κλειδί, πάλι, την άμυνά της που κράτησε σε ιστορικά χαμηλά τη Βιλερμπάν σε ημίχρονο και φινάλε “κλειδώνοντας” τον Έλι Οκόμπο και τον Κρις Τζόουνς.

Όπως έπραξε και στον προ δύο ημερών αγώνα με την Μπάγερν, ο Ολυμπιακός έκανε από νωρίς double score (16-8) και διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (20-10) με αιχμή την άμυνά του και το ριμπάουντ.

Αν κι άργησε κάνα δίλεπτο να σκοράρει, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ έβαλαν τις βάσεις.

Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι “εξαφάνισε” τη δράση των καλύτερων σκόρερ της γαλλικής ομάδας. Με πιεστική άμυνα, χάλασε την κυκλοφορία της μπάλας, δεν άφησε ελεύθερα σουτ, κάλυψε στις διεισδύσεις και γρήγορα άρχισε να παίζεται σε… επανάληψη το έργο με την Μπάγερν.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 39-21 στο ημίχρονο, κρατώντας στους μηδέν πόντους τους τρεις πρώτους σκόρερ της Βιλερμπάν: Τον Οκόμπο των 17,1 πόντων μέσο όρο, τον Τζόουνς των 14 και τον Χάουαρντ των 7,3!

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο βοήθησε κυρίως αμυντικά τη Βιλερμπάν με δύο blocks, ενώ επιθετικά, έκανε ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα στη μοναδική καλή στιγμή της ομάδας του Πάρκερ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός την κράτησε στα 9/28 σουτ, αλλά είχε αφήσει τα… καλύτερα, για την τρίτη περίοδο!

Τότε που η επίθεσή του εναρμονίστηκε με την άψογη άμυνά του και με τον ντόρσεϊ να αρχίζει με 3/3 τρίποντα, η διαφορά εκτινάχτηκε!

www.allstarbasket.grΜαζί με τη συμβολή του Βεζένκοφ -που έφτασε στους 15 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής- ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +31, 65-34, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 65-38.

Η διαφορά έφτασε στους 34 με το “καλημέρα” της τέταρτης περιόδου, 72-38 στο δίλεπτο, με τον πρίντεζη πλέον να πατά παρκέ για πρώτη φορά στον αγώνα και να τον ακολουθεί μετά από λίγο ο Μιχάλης Λούντζης που είχε πάρει τη θέση του Έισι στη 12άδα.

www.allstarbasket.grΟ Πρίντεζης μάλιστα με συνεχόμενους πόντους, έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 36 πόντους, με το 79-43 και 4:35 για τη λήξη.

O αρχηγός του Ολυμπιακού πρόλαβε να φτάσει στους 9 προσωπικούς στην τελευταία περίοδο, πριν ο Λαρεντζάκης (8π. στο Δ’) ολοκληρώσει με τρίποντο τον αγώνα για να δώσει ακόμα πιο πανηγυρικό τόνο, με το τελικό 89-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54