Για μία νίκη στους δύο αγώνες θα πάει στο Κάουνας ο Ολυμπιακός, ώστε να μείνει ζωντανός στη μάχη των play offs της Euroleague, έπειτα από τη νίκη του με 79-68 επί των Λιθουανών, στο ΣΕΦ.

Η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, κι ειδικά στην τελευταία περίοδο, έκανε τη μεγάλη διαφορά στο Game 2. Από το 54-54 της τρίτης περιόδου, η Ζαλγκίρις χρειάστηκε 7 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, την ώρα που ο Ολυμπιακός έτρεχε 14-1 επιμέρους σκορ για να ξεφύγει με 68-55.

Ο Τζαμέλ ΜακΛιν έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 21 πόντους, κι ήταν ο παράγοντας που έκανε τη διαφορά σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, όπου η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε φύγει νικήτρια.

Κι η απόδοσή του έχει μεγαλύτερη σημασία εάν αναλογιστούμε την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ λόγω τραυματισμού. Ο Κώστας Παπανικολάου επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, ενώ εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι έπαιξε κι ο Μπόγρης, με δική του απόφαση, παρά τη ρήξη μηνίσκου που έχει υποστεί.

Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 17 πόντους με 7/10 βολές, 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη, 8 κερδισμένα φάουλ κι ο Παπαπέτρου (9π. 7 ριμπ.) έβαλε την τελευταία πινελιά με ένα φοβερό κάρφωμα κι ένα τρίποντο.

Η Ζαλγκίρις είχε σε κακό βράδυ τον Κέβιν Πάνγκος (5 πόντοι με 2/8 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), σε σπουδαίο τον Βασίλιε Μίτσιτς (13π.-8 ασίστς) και κορυφαίος της ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 20 πόντους. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε ασυνήθιστα πολλά λάθη στο πρώτο μέρος (11 από τα 15) αλλά στην τελευταία περίοδο ήταν τόσο άστοχη, που δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Κάουνας όπου την Τρίτη και την Πέμπτη θα γίνουν ο τρίτος και ο τέταρτος αγώνας.