Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πέτυχε την Παρασκευή ο Ερυθρός Αστέρας  με 84-77 επί της  Ούνικς Καζάν στη Ρωσία, για την 26η αγωνιστική της Euroleague!

Μετά από δύο εντός έδρας ήττες στη “διαβολοβδομάδα”, που είχε ακολουθήσει τη νίκη του στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού, ο Ερυθρός Αστέρας επιβεβαίωσε τον κανόνα της Euroleague.

Στην καλή του μέρα, κέρδισε μια από τις ομάδες που έβλεπαν τετράδα και μάλιστα μέσα στο σπίτι της, κι ενώ στον αγώνα του πρώτου γύρου, είχε χάσει από τους Ρώσους στην έδρα του, με 78-98!

Ο Νίκολα Κάλινιτς με 20 πόντους, 6 ασίστ και ο Νέιτ Γουόλτερς με 19 πόντους, ήταν οι κινητήτιοι μοχλοί των Σέρβων.

Η ομάδα του Ράντονιτς κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο, κρατώντας την Ούνικς σε παραγωγικότητα μόλις 3 πόντων σε έξι, κρίσιμα λεπτά!

Με 6:39 για τη λήξη, η Ούνικς ήταν μπροστά με 71-69 και στα 45 δεύτερα για το τέλος, το σκορ ήταν 84-74 για τον Ερυθρό Αστέρα!

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν κορυφαίος της Ούνικς με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ενώ δεύτερος σκόρερ της, ήταν ο Ιταλός γκαρντ, Μάρκο Σπίσου με 17 πόντους από 5/6 τρίποντα. Πέτυχε όμως τους 13 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο (43-43) όπου η Ούνικς επέστρεψε από το -11 της Α’ περιόδου (11-22) με 32 πόντους στη β’ περίοδο!

Άλλους 13 πρόσθεσε για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ο Τζον Μπράουν.

Η απουσία, όμως, του Λορένζο Μπράουν ήταν εμφανής για την Ούνικς, ενώ ο Αϊζάια Κάνον έμεινε στο μηδέν, με 0/5 σουτ!

Από 10 πόντους πέτυχαν για τη νικήτρια Μίτροβιτς, Χόλινς, ενώ 8 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Άαρον Γουάιτ (κεντρική φωτογραφία)

Ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-14, ενώ η Ούνικς Καζάν έχει πλέον 13-11.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 43-43, 65-63, 77-84