Κάνααν Ούνικς
Ο Αϊζάια Κάνααν

H Ούνικς Καζάν επιβλήθηκε άνετα με 83-69 της Μπασκόνια, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτή τη νίκη, η ρωσική ομάδα ανέβηκε στο 2-4, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 3-3.

Η Ούνικς ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 24-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο “έσβησε” την Μπασκόνια και με ένα επιμέρους 24-6, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με κάτι περισσότερο από νταμπλ σκορ (48-23)!

Οι Βάσκοι είχαν το τραγικό 3/22 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έκαναν και 10 λάθη!

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (66-44) και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να φτάνει άνετα στη νίκη με το τελικό 83-69, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί και… τιμητικό για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αντρέι Βοροντσέβιτς (14π., 7ρ.), Τζον Μπράουν (14π., 6ρ., 5κλεψ.), Τζάρελ Μπράντλεϊ (11π.) και Μάρκο Σπίσου (5π., 6ρ., 8ασ.), ενώ ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 8 πόντους (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, διασώθηκαν οι Γουέιντ Μπάλντγουιν (23π.), Ματ Κοστέλο (18π., 9ρ.) και Τάντας Σεντεκέρσκις (11π., 12ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69