Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στη Euroleague πέτυχε την Παρασκευή στη Ρωσία ο Ολυμπιακός με 87-84 (κ.α. 77-77) επί της Ούνικς Καζάν.

Με καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του επιπλέον πενταλέπτου και με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ (22π., 8 ριμπ., 4 κλεψίματα, 3 ασίστ, 1 block), ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-4 κι ανέκοψε την καλή πορεία της Ούνικς που είχε έξι νίκες στους επτά τελευταίους της αγώνες!

Η Ούνικς πάτησε καλύτερα στο παρκέ με την έναρξη του αγώνα και με 6 γρήγορους πόντους του Μάριο Χεζόνια προηγήθηκε με 7 πόντους, 13-6 και λίγο αργότερα 15-8. Ο Βεζένκοφ φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά, ισοφαρίζοντας 15-15 και το δεκάλεπτο έληξε 20-17 με την ελληνική ομάδα να έχει 0/6 τρίποντα.

Τελικά έφτασε στα οκτώ σερί άστοχα μέχρι ο Σλούκας να πετύχει το πρώτο σε ένα προσωπικό σερί με κλεψίματα κι ασίστ σε απανωτές φάσεις. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 29-24 στο πεντάλεπτο της β’ περιόδου και με τελείως άλλη πεντάδα από το πρώτο έφτασε στο +7 (40-33) από το -7, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να έχει μεγάλη συμβολή με οκτώ πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Ο Λορένζο Μπράουν όμως σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός έδωσε ανάσα στην ομάδα του Περάσοβιτς καθώς πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο κι η Ούνικς μείωσε 40-42 στο ημίχρονο.

Με τον Αϊζάια Κάνον να αρχίζει με 2/2 τρίποντα και να έχει 10 πόντους σε 4:25, η ρωσική ομάδα πήρε προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, 55-51.

www.allstarbasket.grΟι Ρώσοι είχαν 5/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, έναντι 1/10 του Ολυμπιακού, ωστόσο με λίγα λάθη και καλη παραγωγικότητα στην αντίπαλη ρακέτα, με τη συνδρομή του φαλ, η διαφορά δεν ξέφυγε και στα 30 το σκορ ήταν 62-59.

Ήταν ξεκάθαρο ότι ο αγώνας πήγαινε για ντέρμπι μέχρι τέλους, όπως κι έγινε. Οι άμυνες έπαιζαν κυρίαρχο ρόλο, με τον Ολυμπιακό, όμως, να κάνει έξι λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετά από 5 στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα.

Για αυτό δεν βρήκε ρυθμό, σκόραρε δύσκολα, κυρίως από τα 6,75μ., αν και πάλι είχε τον πρώτο λόγο όταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το 75-72 στα 2:15. Ο Κάναν ισοφάρισε 75-75 με 67 δευτερόλεπτα για τη λήξη σε ένα φινάλε με μεγάλες διακοπές για video review από τους διαιτητές.

www.allstarbasket.grΟι ψηλοί των δύο ομάδων, Φαλ για τον Ολυμπιακό, Τζεκίρι για την Ούνικς έγραψαν το τελικό 77-77 στο 40άλεπτο, αφού στα 12 της τελευταίας επίθεσης του Ολυμπιακού, ο Μπράουν έβγαλε την μπάλα από τα χέρια του Σλούκα αφήνοντας 2,6 δεύτερα επίθεσης που ήταν ένα άστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός κράτησε την προσήλωσή του, άφησε άποντη την Ούνικς στα πρώτα 3,5 λεπτά του έξτρα πεντάλεπτου και το τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ για το 86-81 στα 30’’ του ‘δωσε την παράσταση νίκης. Ο Κάναν μείωσε 84-86 στα 20’’ και ο Σλούκας έκανε το 87-84 με ½ βολές στα 6’’.

Στην τελευταία επίθεση των Ρώσων, ο Μάριο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο κι ο Ολυμπιακός πήρε την πολύτιμη νίκη.

www.allstarbasket.grO Σλούκας τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους-8 ασίστ, 10 πέτυχε ο Φαλ, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, όσους και ο Λαρεντζάκης, που είχε 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Λορένζο Μπράουν πέτυχε 21 για την Ούνικς, 20 ο Κάναν και από 11 είχαν Χεζόνια και Τζον Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 (κ.α.) 84-87 (παρ.)