Με τους δύο αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 συνεχίζεται σήμερα Σάββατο (9/9) το Παγκόσμιο Κύπελλο στις Φιλιππίνες.

Είναι η προτελευταία μέρα της διοργάνωσης, πριν από την Κυριακή των τελικών.

Το πρόγραμμα ανοίγουν στις 11:45 Ιταλία-Σλοβενία για τις θέσεις 7-8.

Είναι ο τελευταίος αγώνας του Λουίτζι Ντατόμε με την Εθνική Ιταλίας, στη 203η συμμετοχή του στην Εθνική ανδρών και 323η συμμετοχή του με όλες τις εθνικές ομάδες των “Ατζούρι”!

Απέναντι στην Ιταλία, η Σλοβενία του πρώτου σκόρερ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Λούκα Ντόντσιτς (26,7π.), που θέλει να βάλει ένα τέλος στο σερί ηττών, καθώς μετά το αρχικό της 4-0 έχει χάσει τρεις αγώνες και σε όλους δέχτηκε 100άρα.

10. Λουίτζι Ντατόμε 202

Στις 15:30, ακολουθεί το ντέρμπι της Βαλτικής με έπαθλο την 5η θέση. Λετονία εναντίον Λιθουανίας, σε μια αναμέτρηση δύο ομάδων που έχουν να συναντηθούν από το Ευρωμπάσκετ 2015, αλλά φέτος, ήταν από εκείνες που ξεχώρισαν στη διοργάνωση.

Στην πρώτη τους παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο, οι Λετονοί του Λούκα Μπάνκι αποτέλεσαν τον ορισμό της ομάδας-έκπληξη, που προχώρησε τόσο πολύ, παρά τις τεράστιες απουσίες, ειδικά του Κρίσταπς Πορζίνγκις.

Οι Λιθουανοί νίκησαν τις ΗΠΑ (110-104) αλλά έχασαν στον νοκ-άουτ προημιτελικό από τους Σέρβους, αλλά από την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο του 2010 η φετινή, είναι η καλύτερή τους παρουσία στη διοργάνωση, με απολογισμό έως τώρα έξι νίκες σε επτά αγώνες.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι μεταδόσεις

Σεπτεμβρίου

Θέσεις 7-8

11:45 Ιταλία – Σλοβενία (Γήπεδο Mall of Asia Arena, Φιλιππίνες – Novasports Start)

Θέσεις 5-6

15:30 Λετονία – Λιθουανία (Γήπεδο Mall of Asia Arena, Φιλιππίνες – Novasports Start)