Εθνική

Η Εθνική Παίδων πάλεψε πολύ σκληρά κόντρα στη Γαλλία, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 59-54 και τερμάτισε στην τρίτη θέση στον τέταρτο όμιλο του Eurobasket U16 που διεξάγεται στο Ούντινε της Ιταλίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Εθνική μας, καθώς κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 12-11 και στη δεύτερη να μπει ακόμα πιο δυναμικά και να ανεβάσει τη διαφορά στο +9 (22-13), 4:33 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 6 πόντων (25-19), αλλά η Γαλλία στην επανάληψη αντέδρασε και μείωσε αισθητά τη διαφορά στους 3 πόντους (35-32) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε θρίλερ με τη Γαλλία τελικά να παίρνει τα ηνία του αγώνα, με 42-43 και στη συνέχεια ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +3 (47-51), με 1:37 να μένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Η Ελλάδα επέστρεψε όμως και με σερί 5-0 (52-51) μπήκε και πάλι μπροστά. Ωστόσο, το παιχνίδι έκρυβε ακόμα εκπλήξεις, με τους Γάλλους να παίρνουν εκείνοι το προβάδισμα (52-54) και την Ελλάδα να ισοφαρίζει με σουτ του Πετανίδη σε 54-54.

Στην επόμενη καθοριστική άμυνα η Εθνική μας υπέπεσε σε φάουλ με τον Γιόχαν Τραορέ (13 πόντοι) να ευστοχεί στην προσπάθειά του, αλλά και στην έξτρα βολή, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει και πάλι στο +3 για τους Γάλλους (54-57).

Τελικά η Γαλλία κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 54-59 και παράλληλα να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο, καθώς παρέμεινε αήττητη με ρεκόρ 3-0.

Κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν ο Γιόχαν Τραορέ με 14 πόντους, ενώ για την Ελλάδα ξεχώρισε ο Θανάσης Μπαζίνας με 14, ενώ θετικός ήταν και ο Γιώργος Πετανίδης με 10.

Η Εθνική μας υποχώρησε στο 1-2 και τερμάτισε τρίτη στον όμιλο της, πίσω από Γαλλία και Σερβία. Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Σερβία επικράτησε με 77-61 της Βοσνίας Ερζεγοβίνης.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59