Ήττα στο Βόλο για την Εθνική με 70-54 από την Ισπανία του τρομερού Ουσμάν Γκαρούμπα, οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους και τα 19 ριμπάουντ σε 39 λεπτά! Στον μικρό τελικό (4/8) με τη Σλοβενία για το χάλκινο μετάλλιο οι Έφηβοι, στον τελικό απέναντι στην Τουρκία οι Ισπανοί για το Eurobasket U18.

Πολύ καλό το ξεκίνημα για τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου, με τους Ρογκαβόπουλο και Κουρτίδη να εκτελούν από την περιφέρεια, κάτι που έλειπε από τους Ισπανούς. Οι δυο τους έγραψαν το 13-8 στο 6′ και ο Καράμπελας το 18-10. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη μας διαφορά, με την περίοδο να ολοκληρώνεται υπέρ μας στο 20-12.

Με τους Γκαρούμπα, Αλντάμα, Γκαρσία και τον Σέρτζιο Σκαριόλο στις κερκίδες λόγω του υιού του, η ”Φούρια Ρόχα” επέστρεψε για τα καλά και άρχιζε να βάζει τις βάσεις για τον τελικό. Ένα σερί 16-5 έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Ισπανούς με 26-25 στο 16′, όμως οι Νικολαΐδης και ”Ρόγκα” μας οδήγησαν στα αποδυτήρια στο +2 (36-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Χαβιέ Ζαμόρα έδειξαν ότι δεν αστειεύονται και κόντρα στο ”φλεγόμενο” κοινό του Βόλου, αλλά και σε μια κουρασμένη Εθνική, έστησαν το δικό τους πάρτι. Το ελληνικό προβάδισμα χάθηκε οριστικά στο 25′ (44-43) και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Αλντάμα σημείωσε με κάρφωμα το πρώτο +13 (59-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, καθώς οι διεθνείς είχαν αποδεχθεί τη μοίρα τους, ήταν κουρασμένοι και η σκέψη τους δικαιολογημένα ”έτρεχε” στη Σλοβενία. Με 6:32 να απομένουν για τη λήξη, ο Ρογκαβόπουλος ευστόχησε σε βολή και έβαλε πόντο για την Εθνική μετά από, σχεδόν, δέκα αγωνιστικά λεπτά. Η απόσταση έφτασε και στο +19 (66-47), με το τελικό σκορ να είναι το 70-54 με ένα σερί 7-4 μετά το 36′.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70.