Παλικαρίσια πρόκριση για την Εθνική Παίδων στην οκτάδα του Eurobasket U16, μετά τη μεγάλη νίκη με 67-56 επί της Λιθουανίας στο Ούντινε. Σπουδαία εμφάνιση από τους Μαντζούκα και Οικονομόπουλο, την Τετάρτη (14/8, 22:00) με Ιταλία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά… κλειστό, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι διεθνείς εμφάνισαν ένα ”σκληροτράχηλο” πρόσωπο και δέχθηκαν μόνο 27 πόντους, την ώρα που σκόραραν 25 σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου συνέχισαν το τρέξιμο και τις κινήσεις στο αντίπαλο καλάθι. Αποτέλεσμα, η διψήφια διαφορά με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 50-40.

Κάπου εκεί, το νερό φάνηκε να μπαίνει στο… αυλάκι και η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +17 (61-44) στο 36′. Οι Λιθουανοί κατέβασαν την απόσταση στο -9, περίπου, ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη, όμως η μεγάλη νίκη-πρόκριση ήρθε με 67-56.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Λευτέρης Μαντζούκας με 20 πόντους και Σωτήρης Οικονομόπουλος με 17, ενώ ο Θανάσης Μπαζίνας ήταν ο κορυφαίος του αγώνα βάσει της αξιολόγησης, συλλέγοντας 21 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-25, 40-50, 56-67