Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής της τελευταίας αναμέτρησης της Κυριακής στην Basket League, αφού επικράτησε στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ με 71-57 για την 9η αγωνιστική.

Δεν ήταν καλός αγώνας, από πλευράς θεάματος, στα 3/4 οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο ρόλο, οι ομάδες ήταν άστοχες, νευρικές και οι απουσίες των φιλοξενούμενων, που επέφεραν κόπωση σε όσους έπαιξαν, ήταν ο βασικότερος λόγος που έφτασε εκεί η διαφορά πήγε και στο +16 (66-50, 68-52).

Πριν από τη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague, με αγώνες στην Ισπανία, απέναντι σε Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός (6-2) έκανε επιμέρους σκορ 19-9 στα 11 τελευταία λεπτά, κι άφησε την ΑΕΚ στο (6-3) και τις “δάφνες” μιας καλής παρουσίας για 30 λεπτά.

Η επιστροφή του Νίκου Παππά στην αγωνιστική δράση, ήταν ένα από τα γεγονότα της ημέρας για τον Παναθηναϊκό, που είδε τον Νέιτ Γουόλτερς να επανέρχεται μετά την ίωση κι ενώ δεν είχε στη σύνθεσή τους του τραυματίες, Γκριγκόνις-Μποχωρίδη.

H AEK έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Τιμ Φρέιζερ, Γιάνις Στρέλνιεκς, Δημήτρη Μαυροειδή κι ενώ δεν έχει δηλώσει στην Basket League τον Αϊζάια Μάιλς.

allstarbasket.grΟ αγώνας άρχισε με πολύ καλό ρυθμό, ταχύτητα, ένταση κι αρκετό σκορ κι από τις δύο ομάδες, αλλά ήταν μια εικόνα που έμελλε να μείνει μόνο στην Α’ περίοδο (25-17).

Διότι ανέλαβαν δράση οι άμυνες, οι ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στην αποτροπή της παραγωγικότητας του αντιπάλου

Ο δε Παναθηναϊκός, μάλλον παρασύρθηκε από την παραγωγικότητά του από την περίμετρο (5/11 τρίποντα στο δεκάλεπτο) διότι σπάνια μπήκε στην αντίπαλη ρακέτα, σε μια ασυνήθιστη συνθήκη για τα δεδομένα του κι ειδικά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Για την ακρίβεια η ΑΕΚ πήρε πιο πολλούς πόντους από το ζωγραφιστό στο ημίχρονο (14-8, με 24-20 τον τελικό απολογισμό).

Δείτε μια ωραία συνεργασία της ΑΕΚ με κάρφωμα του Κάμερον ΜακΓκριφ:

Για αυτό και από το -13 που βρέθηκε (32-19) η ομάδα του Καντζούρη, επέστρεψε άμεσα για το 32-26 και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-29.

Η ΑΕΚ έμεινε για τα καλά μέσα στο παιχνίδι, δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το ρυθμό, άλλωστε Γουίλιαμς και Μπέικον δεν έδειχναν σε καλή βραδιά. δεν βοήθησε κι ο αγώνας, που και στην τρίτη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και υπήρχε νευρικότητα εκατέρωθεν.

Κάποια στιγμή δε, “ήρθε κι έδεσε” η ένταση μεταξύ Κόνιαρη-Μπέικον:

Με τον Μίτσελ να έχει double double (14π., 10 ριμπ.) από την τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε απειλητικά έως τους 4 πόντους, 48-44 και 52-48.

Τη λύση στον Παναθηναϊκό έδωσε ο Ματέους Πονίτκα. Από τα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου έως το πρώτο δίλεπτο της τελευταίας, ο Πολωνός πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του.

Της έδωσε, έτσι, “αέρα” 11 πόντων και “μαξιλαράκι ασφάλειας”, με το σκορ να γράφει 61-50.

allstarbasket.grH AEK έμεινε από λύσεις, προφανώς η κόπωση ήταν εκείνη που έπαιξε το ρόλο της σε αυτήν την τελευταία περίοδο, δεδομένων και των απουσιών που είχε.

Πέτυχε μόλις 2 πόντους σε έξι λεπτά αγώνα και βρέθηκε στο -16, 66-50 με τον Πονίτκα να βάζει μαζί με τον Λι, την υπογραφή του στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς.

Το τελικό 71-57, ήρθε με τον Παναθηναϊκό να έχει +12 πόντους από λάθη αντιπάλων (23-11).

Παράλληλα, είχε πολλές περισσότερες κατοχές, αφού είχε -10 λάθη (11-21) και +9 επιθετικά ριμπάουντ (15-6).

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν Πονίτκα (14π.) και Λι (13π., 6 κλεψίματα, 4 ασίστ), ενώ οι δύο διψήφιοι σκόρερ της ΑΕΚ, ήταν οι Ακίλ Μίτσελ (18π., 12 ριμπ., 4 ασ.) – Κένι Γουίλιαμς (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57