Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι για τους ουδέτερους και τους φίλους της Άλμπα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (4-4) ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση με 105-106 από την Άλμπα Βερολίνου (2-6) στο ΟΑΚΑ, παρά το εντυπωσιακό ρεκόρ καριέρας του Ιωάννη Παπαπέτρου που σταμάτησε στους 39 πόντους!

Η Άλμπα του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες, βρισκόταν πριν τον αγώνα στην τελευταία θέση μαζί με τη Βαλένθια με μόλις μια νίκη σε επτά αγώνες, ενώ μετρούσε έξι σερί ήττες πριν περάσει από το ΟΑΚΑ! Εκτός έδρας, είχε μέχρι απόψε 0-4…

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πραγματοποίησε, με διαφορά, την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, αφού τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 9/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 48:53 λεπτά, συγκεντρώνοντας 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και θυμίζοντας… Τζέιμς Χάρντεν!

Όμως όλα αυτά δεν αρκούσαν για τον τραγικό στην άμυνα Παναθηναϊκό…

Με δεδομένη την απουσία του τραυματία Τζίμερ Φριντέτ, ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε με μια αρκετά ψηλή πεντάδα που αποτελούταν από τους Καλάθη-Παππά-Τόμας-Μήτογλου-Γουάιλι, ενώ ο Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες έκανε… αλχημείες για να καλύψει τα κενά των απόντων Πέιτον Σίβα, Μάρκους Έρικσον και Τάιλερ Κάβανο!

Η Άλμπα μπήκε στον αγώνα χωρίς κανένα άγχος, έπαιξε ελεύθερα και είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τους “πράσινους” να προηγούνται για πρώτη φορά στο 7′ με καλάθι του Ντεσόν Τόμας (19-18) και με 26-22 στο 8′, έχοντας πολύ ορεξάτους τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Τζέικομπ Γουάιλι.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκουν πολύ εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ ΝΒΑ (31-31)!

H Άλμπα ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (35-45 στο 15′) με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι τραγικός στην άμυνα και ο Πεδουλάκης να είναι έξαλλος στον πάγκο.

Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα γρήγορο 8-0 (43-45 στο 17′) με όπλο τους αιφνιδιασμούς και τις ασίστ του Καλάθη (6 στο πρώτο ημίχρονο), όμως η Άλμπα πήρε ξανά διψήφια διαφορά (46-56) και το ημίχρονο έληξε με το… απίστευτο 49-58, μέσα σε αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ!

Παπαπέτρου (16π.), Τόμας (12π.) και Γουάιλι (12π.) ήταν πολύ καλοί επιθετικά, όμως η ομάδα του Ρενέσες έκλεισε το ημίχρονο με 17/23 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 3/4 βολές και 16 ασίστ, με τον Μάρτιν Χέρμανσον να έχει ήδη 12 πόντους και 8 τελικές πάσες!

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά υπέρ της γερμανικής ομάδας έφτασε το μέγιστο +13 (49-62), αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με τον Παπαπέτρου να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague (39 πόντοι συνολικά, ενώ το ρεκόρ του μέχρι σήμερα ήταν 19!) έτρεξε ένα επιμέρους 15-4 και μείωσε σε 64-66, για να λήξει το δεκάλεπτο με 69-74 με νέο τρίποντο του Ιωάννη!

Ο Παπαπέτρου έφτασε τους 31 πόντους και μείωσε σε 74-76 στο 32′, όμως οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (83-86, δύο λεπτά πριν το τέλος με τον Παπαπέτρου να φτάνει τους 36). Ο Γουάιλι κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, ο Τόμας έκανε το 87-86, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο και το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά!

Ακολούθησε καλάθι του Χέρμανσον στα 45 δευτερόλεπτα (87-88), 1/2 βολές του Καλάθη στα 26” (88-88), επιθετικό ριμπάουντ του Τόμας, λάθος του Καλάθη, άστοχο σουτ του Χέρμανσον και παράταση!

Το… πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Παππά (91-88), όμως το θρίλερ συνεχίστηκε (95-95 στο 44′). Ο Γκίφι έβαλε 1/2 βολές (95-96 στα 55”), ο Παππάς ένα μεγάλο τρίποντο (98-96 στα 38”), ο Χέρμανσον ισοφάρισε (98-98) στα 20 δευτερόλεπτα, ο Τόμας αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση!

Στη δεύτερη παράταση οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες, η Άλμπα προηγήθηκε με 101-103 ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου έφτασε τους 39 πόντους και ισοφάρισε 103-103, ο Γουάιλι με 2/2 βολές έκανε το 105-103 στα 21.4 δευτερόλεπτα, ο εκπληκτικός Σίκμα (14π., 10ρ., 7ασ.) έβαλε καλάθι και φάουλ στα 8.9” (105-106), ο… ξεχασμένος Ράις αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια ακόμα ντροπιαστική και άσχημη ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88 (κ.α.), 98-98 (1η παρ.), 105-106 (2η παρ.)