Ο Παναθηναϊκός (21-2) έκανε μια δυνατή… προπόνηση στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας (7-15), του οποίου επιβλήθηκε με 78-68 για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “πράσινοι”, που προηγήθηκαν με διαφορά 28 πόντων αλλά χαλάρωσαν υπερβολικά στο τέλος, έφτασαν τις τέσσερις διαδοχικές νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (20-1), όμως οι “ερυθρόλευκοι” μόνο αν… αυτοκτονήσουν θα χάσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ντάριλ Μέικον (18π. με 4/4 τρίποντα, όλους στο πρώτο ημίχρονο), Οκάρο Γουάιτ (16π., 8ρ.) και Λεωνίδας Κασελάκης (10π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Νίκος Τσιακμάς (16π.), Νίκος Δίπλαρος (14π.) και Ντεζόν Ντέιβις (12π., 10ρ.).

Ο Πέιτον Σίβα (0π. με 0/6 σουτ, 2ρ., 3ασ. σε 15:40) έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα των “πρασίνων” και ο Στέφαν Γιόβιτς (2π. με 1/3 σουτ, 3ρ., 1ασ. σε 12:20) επέστρεψε στη δράση μετά από τον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό στις 20 Φεβρουαρίου.

Και οι δύο θέλουν χρόνο για να βρουν ρυθμό και να… δέσουν με την ομάδα.

Εκτός έμεινε την τελευταία στιγμή ο Ιωάννης Παπαπέτρου λόγω ίωσης, ενώ απών ήταν και ο τραυματίας Νεμάνια Νέντοβιτς, που βγήκε προσωρινά εκτός της λίστας του ελληνικού πρωταθλήματος, όμως αισθάνεται καλύτερα και θα επιστρέψει άμεσα στις προπονήσεις.

Από την άλλη πλευρά, μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Προμηθέα, ο Απόλλωνας Πάτρας εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Basket League.

Ο Μέικον πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-22), ενώ ο Γιώργος Βόβορας έριξε μαζί στο παρκέ τους δύο “καθαρούς” πόιντ γκαρντ, Σίβα και Γιόβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε τρεις φορές με διαφορά 11 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (27-16, 39-28, 42-31), όμως ο μαχητικός Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με ένα -8 (44-36).

Ο Μέικον είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ο Οκάρο Γουάιτ 11.

Οι “πράσινοι” έκαναν ένα επιμέρους 26-8 στο τρίτο δεκάλεπτο (70-44), μετατρέποντας την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο (το 72-44 έγινε 74-59 με ένα 2-15) και ο Βόβορας κάλεσε τάιμ άουτ για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 78-68, με ένα επιμέρους 8-24 στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Την τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή που θα παίξει το τελευταίο του… χαρτί για την παραμονή.

Ο Απόλλωνας Πάτρας υποδέχεται την Τετάρτη (11/5, 19:15) τον Ολυμπιακό σε εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής, ενώ στην τελευταία “στροφή” φιλοξενεί τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68.