Η Εφές είχε να νικήσει από τον Μάρτιο του 2006 στο ΟΑΚΑ, ο Μίτσιτς δεν είχε νικήσει ποτέ, αλλά το βράδυ της Παρασκευής (13/11) έσπασαν μαζί την “κατάρα” με τη νίκη της Εφές με 80-77 επί του Παναθηναϊκού.

Σε ένα ματς σημαντικών απουσιών και για τις δύο ομάδες, ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους, 17 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο, στην οποία η Εφές πήρε τα ηνία του αγώνα και εδραίωσε την κυριαρχία της.

Ο Σέλβιν Μακ

Ο Σέλβιν Μακ έκανε το ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό, έκανε επίσης ρεκόρ καριέρας κι ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, αλλά στα 20 από τα 22 τελευταία δευτερόλεπτα, παραδόξως βρέθηκε στον πάγκο.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του στη Euroleague (συνολικά 16 πόντους) για να μειώσει 74-79, μείωσε και στο 77-79 στα 5 δεύτερα με 1/2 βολές, χάνοντας σκόπιμα τη δεύτερη. αλλά το ριμπάουντ πήγε στον Μοερμάν. Με 1/2 βολές, έκανε το 77-80 κι ο Παπαπέτρου αστόχησε στο τρίποντο σχεδόν από το κέντρο στη λήξη.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης

Δίχως τον Νέντοβιτς και τον Όγκουστ, ο Παναθηναϊκός μπορούσε να νικήσει την Εφές, δίχως τους Λάρκιν-Ντάνστον, κι η οποία έχασε τον Μπομπουά στην αρχή του αγώνα με τραυματισμό στο πρόσωπο.

Δεν είχε όμως το αντίδοτο για τον Μίτσιτς που πέτυχε 17 από τους 23 πόντους της Εφές στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε 59-54. Έφτασε δε τη διαφορά και στους δέκα πόντους, 67-57, 75-65, ενώ με 66 δεύτερα για τη λήξη το σκορ ήταν 79-71 για την τουρκική ομάδα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Η απέλπιδα προσπάθεια του Παναθηναϊκού τον έφερε σε απόσταση βολής. Όμως το ματς το έχασε από την κακή του άμυνα στα 40 λεπτά, κι όχι από ένα χαμένο επιθετικό ριμπάουντ στο τέλος, ή ένα άστοχο τρίποντο στη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80