Το… πιο αναμενόμενο 1-0 στην ιστορία των playoffs της Stoiximan Basket League έγινε την Τετάρτη (12/5) στο ΟΑΚΑ όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ιωνικό με 102-64.

Ήταν εξ ορισμού άνιση η μάχη ανάμεσα στον πρώτο της κανονικής περιόδου και τον όγδοο, πόσο μάλλον, όταν όγδοος, Ιωνικός, πήγε στο ΟΑΚΑ χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, με συνολικά εννέα παίκτες, δύο εκ των οποίων πιτσιρικάδων!

Για αυτόν το λόγο, όμως, η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα έκλεψε την παράσταση στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια, είχε το… προβάδισμα!

Προηγήθηκε 13-4, 18-12, 20-14 στο 10άλεπτο, 25-14 (!) μετά από 39 δεύτερα στη β’ περίοδο, κι έχασε το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (40-39).

Υπαίτιος για αυτό, ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σε αντίθεση με την υπόλοιπη ομάδα του, ήταν κεφάτος, προφανώς με κεκτημένη ταχύτητα από τον τελικό Κυπέλλου!

Ο Παπαπέτρου πέτυχε σε 15:35 συμμετοχής στο πρώτο μισό του αγώνα, 21 από τους 40 πόντους του Παναθηναϊκού με 6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές!

Τελείωσε δε τον αγώνα με 23 πόντους, αφού έπαιξε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε διάθεση στο δεύτερο μισό, προφανώς ο Όντεντ Κάτας έβαλε στο πνεύμα τους υπόλοιπους παίκτες του, κι όσο άρχισαν να κουράζονται οι φιλοξενούμενοι, δίχως βάθος στον πάγκο η διαφορά εκτοξεύτηκε.

Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε double double με 18 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Μπέντιλ πρόσθεσε 12 πόντους για τους νικητές.

Ο Χόλιφιλντ είχε 12 πόντους για τον Ιωνικό, από 11 είχαν οι Τολιόπουλος, Πρίντζετ, Χόλογουελ και 10 ο Πετρόπουλος.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει την Παρασκευή στον Πλάτωνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102-64