Ο Ιωνικός των επτά παικτών ζόρισε για τρία δεκάλεπτα τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ αλλά λύγισε στην τελευταία περίοδο, με τελικό σκορ 98-74 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας, σε έναν ακόμα αγώνα που έλαμψε ο Τι Τζέι Μπρέι!

Ο Αμερικανός γκαρντ με δικαίωμα συμμετοχής μόνο στο Πρωτάθλημα, πέτυχε 20 πόντους με 6/10 τρίποντα, αλλά οι 15 ήλθαν στην τρίτη περίοδο, με 5 τρίποντα!

Ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, κόντρα στη λογική που υπήρχε πριν από τον αγώνα.

Ο Ιωνικός δήλωσε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και τον Βασίλη Τολιόπουλο στη 12άδα, αλλά λόγω τραυματισμών (;) δεν ήταν διαθέσιμοι, ο Άνταμ Σμιθ ανακοινώθηκε το πρωί από τη Ζιελόνα Γκόρα κι έμειναν επτά “μάχιμοι” και τρεις πιτσιρικάδες στη διάθεση του Βαγγέλη Αγγέλου.

Κι αποδείχθηκαν περισσότερο μάχιμοι του αναμενομένου, καθώς προηγήθηκαν 21-20 στο δεκάλεπτο, ήταν σε απόσταση ενός καλαθιού στο ημίχρονο (41-39) απέναντι στον πανίσχυρο αντίπαλό τους, που όταν προσπάθησε να ξεφύγει για πρώτη φορά, 62-53 με τη βροχή τριπόντων του Μπρέι, απάντησαν και μείωσαν στο 68-64 του 30:00!

Άντεξαν μέχρι και 7:59 για τη λήξη του αγώνα, όταν μείωσαν 73-67, αλλά εκεί, πλέον… παρέδωσαν δυνάμεις!

Ο Σέλβιν Μακ πέτυχε 3/3 τρίποντα, ο Ιωνικός δεν είχε αντοχές και η διαφορά εκτοξεύτηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα μέχρι τέλους.

Ο Μάικλ Χόλιφιλντ

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έμεινε μέσα στο ματς με υπεροχή (!) στο ριμπάουντ, ενώ στην ασυνήθιστη συνθήκη για τον Παναθηναϊκό του Κάτας, ήταν ότι δεν επιδίωξε να εκμεταλλευτεί το ύψος του στην επίθεση κι αναλώθηκε σε πολλές περιφερειακές προσπάθειες.

Ασφαλώς υπήρχε η “σιγουριά” από τη διαφορά ποιότητας, πόσο μάλλον από τη στιγμή που και ο Μάριο Χεζόνια ήταν στο παρκέ κι έκανε το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Κροάτης ήταν δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 16 πόντους, ενώ με 14 τελείωσε ο Σέλβιν Μακ, ο οποίος είχε 4/5 τρίποντα.

Για τον Ιωνικό ο Τζέρι Χόλογουελ πέτυχε 16 πόντους, από 13 είχαν Νίκος Χουγκάζ (με 8 ριμπάουντ) και Μάικ Χόλιφιλντ, ενώ 11 πέτυχε ο Πετρόπουλος με 3/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74

Το πρώτο καλάθι του Χεζόνια στη Stoiximan Basket League (video)

Παναθηναϊκός-Ιωνικός: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Χουγκάζ! (video)