Οκάρο Γουάιτ

Με το μυαλό στο F4 του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός λύγισε με 70-58 τον μαχητικό Ηρακλή, στο ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας είχε αναβληθεί πριν 20 μέρες λόγω της κακοκαιρίας “Ελπίδας” και των έντονων χιονοπτώσεων στην Αττική.

Ο Παναθηναϊκός παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 12-1, ενώ ο ουραγός Ηρακλής έπεσε στο 3-10, ενώ… κουβαλάει και την αφαίρεση των τριών βαθμών.

Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο φορμαρισμένος Οκάρο Γουάιτ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ “διπλός” ήταν και ο Τζέρεμι Έβανς (11π., 10ρ.).

Ο Νίκος Χουγκάζ βρέθηκε για πρώτη φορά στη δωδεκάδα των “πρασίνων” αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ο Λευτέρης Μποχωρίδης επέστρεψε, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς προφυλάχθηκε ενόψει Final 4 Κυπέλλου

Εκτός έμεινε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος είναι εξαιρετικά αμφίβολος για το F4, όπως δήλωσε μετά τον αγώνα ο Δημήτρης Πρίφτης.

Ο Ηρακλής παρατάχθηκε με 9άδα στον αγώνα, ενώ εκτός έμεινε ο νεοαποκτηθείς Τόνι Ρότεν, ο οποίος βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Γκάρετ (15π.), Χένρι (12π.) και Σταμάτης (10π.).

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου στα “Δύο Αοράκια”, που θα αρχίσει στις 17:00 την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν πανό και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού, αλλά και του Θεόφιλου Μητρούδη.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα 4-13 (5′), όμως μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη ο Παναθηναϊκός έδειξε κάποια μικρά σημάδια… αφύπνισης και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής πήρε διψήφια διαφορά (21-31 στο 16′), με εκτελεστή τον Γκάρετ. Ο έξαλλος Πρίφτης προσπάθησε να… ξυπνήσει τους παίκτες του, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 9-0 (30-31) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής, που δεν είχε τίποτα να χάσει, ξέφυγε ξανά με διαφορά 8 πόντων (34-42), όμως οι “πράσινοι” αντέδρασαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (46-44) μετά το αρχικό 3-0!

Ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (58-48), ο Ηρακλής απάντησε (58-55), όμως οι “πράσινοι” πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-55) και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-46, 70-58