Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό H Hotels με 77-54 στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Για τον Δημήτρη Πρίφτη ήταν μια καλή ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που παίζουν από ελάχιστα έως καθόλου, συν να βάλει ακόμα περισσότερο στο κλίμα πιο νεαρά παιδιά, όπως ο Μαντζούκας ή και ο 15άχρονος Νεοκλής Αβδάλας.

Με τη “διαβολοβδομάδα” να έχει προηγηθεί και τον Ερυθρό Αστέρα να ακολουθεί την Πέμπτη, έμειναν εκτός αποστολής οι Παπαπέτρου-Γουάιτ, ενώ βασικά στελέχη της ομάδας ξεκουράστηκαν, παίζοντας πολύ λιγότερο, αφού πρώτα βοήθησαν να αποσπαστούν οι “πράσινοι” στο σκορ από τον Κολοσσό.

Διότι η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ερχόμενη με 3-1 στις πρώτες αγωνιστικές, προηγήθηκε με 16-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε  την έλειψη ρυθμού και χημείας των σχημάτων του Παναθηναϊκού, που στην Α’ περίοδο είχε 4/20 σουτ!

www.allstarbasket.grΣιγά-σιγά όμως, με τους Σαντ Ρος και Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, να πιέζει στην άμυνα και να κρατά χαμηλά τον αντίπαλό του.

Για αυτό προηγήθηκε με 34-27 στο ημίχρονο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νέντοβιτς πήγε στο +12, 42-30 μετά από 2:17 στην τρίτη περίοδο.

Ο Κολοσσός απάντησε με δύο τρίποντα για το 42-36 αλλά εκείνο ήταν το σημείο, που βρέθηκε πιο κοντά στο υπόλοιπο του αγώνα.

Διότι με τον Λευτέρη Μποχωρίδη κυρίως, ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι , έκανε 13-0 για το 55-36 και ολοκλήρωσε με 16-2 το τελευταίο εξάλεπτο της περιόδου για το 60-38.

Η τελευταία περίοδος ανήκε στους πιτσιρικάδες, με τον Νεοκλή Αβδάλα να έχει 5 πόντους στα συνολικά 12:25 που έπαιξε.

Ο μικρός είχε 1/2 δίποντα, 1/2 τρίποτνα, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος 3 φάουλ κι ένα κερδισμένο.

Ο Μποχωρίδης έπαιξε 23:43 κι είχε 13 πόντους- 7 ριμπάουντ, ο Κασελάκης 27:18 και πέτυχε 9 πόντους, ο Καββαδάς 14:59 και πέτυχε τους 7 πρώτους του πόντους στο πρωτάθλημα, κι ο Μαντζούκας 23:20 με 3 πόντους από 1/6 σουτ, τα 1/5 τρίποντα.

Ο Κένι Γουίλιαμς πέτυχε 13 πόντους για τον Κολοσσό, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Σον Μίλερ κι είχε πρόβλημα στην υπεράσπιση της ρακέτας του.

Πολύ θετικός ήταν ο Χατζηδάκης με 9 πόντους, 8 πέτυχε ο Μομίροβ, στους 8 έμεινε ο Τζόρνταν Φλόιντ με 3/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54.

Νέντοβιτς: “Τσίμπημα” στον προσαγωγό

Τα highlights του Παναθηναϊκός-Κολοσσός και οι πρώτοι πόντοι του Αβδάλα (vids)

Παναθηναϊκός: Χωρίς Παπαπέτρου-Γουάιτ απόψε με Κολοσσό