Το 20ό Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του θα διεκδικήσει στον τελικό της Κυριακής (09/05) με τον Προμηθέα Πάτρας ο Παναθηναϊκός που έκανε επίδειξης ισχύος επί του  Λαυρίου  με 108-71 την Πέμπτη (6/5) στο ΟΑΚΑ.

Όσο κι αν το πάλεψε το Λαύριο, όσο κι αν είναι πιο ευχάριστη έκπληξη της σεζόν στο ελληνικό μπάσκετ, με τη δεύτερη θέση που κατέκτησε στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, δεν θα μπορούσε να κοντράρει έναν τόσο ορεξάτο Παναθηναϊκό!

Έχοντας επικεντρωθεί στους εγχώριους στόχους, η ομάδα του Όντεντ Κάτας αντιμετώπισε με τη δέουσα σοβαρότητα τον αγώνα κι έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ!

Είχε 36 ασίστ (Σαντ Ρος 12, Μακ 8), είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να κλέβει την παράσταση με 18 πόντους από 5/7 τρίποντα, συν 12 ασίστ και 4 ριμπάουντ!

Άλλους 19 πέτυχε ο Μπεν Μπέντιλ με 7/7 σουτ και 4/7 βολές, για έναν Παναθηναϊκό που είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (22/30 δίποντα, 17/36 τρίποντα), προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και διαφορές άνω των 20 πόντων από την τελευταία περίοδο κι έπειτα, οπότε εκτοξεύτηκε η διαφορά έως τους 37!

Στους 16 πόντους έφτασε ο Ντίνος Μήτογλου, 15 είχε ο Άαρον Γουάιτ κι από 12 οι Χεζόνια-Παπαπέτρου.

Το Λαύριο έμεινε ανταγωνιστικό έως τα μισά της τρίτης περιόδου, όπου το σκορ ήταν 66-54 με 2:29 για τα 30′.

Ντιαλό και Κάρτερ πέτυχαν 18 από τους 19 πόντους της ομάδας τους σε αυτήν την περίοδο!

Όμως η συνέχεια ήταν κακή για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που στην τελευταία περίοδο έχασε με επιμέρους σκορ 34-15 σε μια εικόνα που δεν μας έχει συνηθίσει φέτος.

Βέβαια η διαφορά οφείλεται στο “στοίχημα” που προφανώς είχαν βάλει ως κίνητρο κατά τη συνήθη πρακτική τους στον Παναθηναϊκό, αφού ακόμα και στο τελευταίο λεπτό στο +35 ο Χεζόνια έκλεψε την μπάλα κι έβγαλε αιφνιδιασμό για την ομάδα του!

Ο Άλφα Ντιαλό είχε 25 πόντους, ο Τάισον Κάρτερ 16 και ο Βασίλης Μουράτος 10 πόντους και 7 ασίστ για την ομάδα του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71

Προμηθέας: “Καλούμε τον Παναθηναϊκό να συμφωνήσει να γίνει ο τελικός σε ουδέτερη έδρα”