Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο 10λεπτο έκανε τη δουλειά του απέναντι στο Μαρούσι (82-71) στην πρεμιέρα της Basket League και πλέον σκέφτεται την αναμέτρηση με την Μπάγερν την Πέμπτη (12/10) στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική της Euroleague.

Την ησυχία στο άδειο λόγω της τιμωρίας του «τριφυλλιού» ΟΑΚΑ «χάλασε» η ένταση ανάμεσα στους Αντετοκούνμπο – Λούκοβιτς που αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ για την αψιμαχία τους.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Ντίνο Μήτογλου (θλάση στη γάμπα), Ιωάννη Παπαπέτρου (γόνατο) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (εκτός εξάδας ξένων για λόγους ξεκούρασης), ενώ είχαν τους Λούκα Βιλντόσα και Λευτέρη Μαντζούκα στους 12 πόντους έκαστος, ενώ καλή παρουσία είχαν ο Κώστας Αντετοκούνμπο, αλλά και ο Δημήτρης Μωραΐτης.

Από τους φιλοξενούμενους που έλειπαν οι Αϊζάια Μπρίσκο και Ορφέας Στασινός, εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Σακούρ Τζούστον που πέτυχε double-double με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το Μαρούσι, ακουμπώντας την μπάλα στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και τον Σακούρ Τζούστον, είχε το προβάδισμα (10-11 στο 5’). Ο Μάριους Γκριγκόνις, πετυχαίνοντας το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες διαμόρφωσε το 13-11, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-16.

Στη δεύτερη περίοδο με τον Λευτέρη Μαντζούκα να σκοράρει άνοιξε το σκορ (31-21 στο 14.20’’), ενώ καθοριστική συμμετοχή είχε στο σκοράρισμα και ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Ο τελευταίος έδωσε ενέργεια και λύσεις στην επίθεση, βοηθώντας τους πράσινους να βρουν ρυθμό και να ξεφύγουν με 17 πόντους (42-25 στο 18’). Το +18 (47-29, 20′) στο τέλος του πρώτου μέρους απέδιδε την εικόνα του ματς.

Στην επανάληψη, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +28 πόντους (61-33 στο 25’). Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα θέλησε να αντιδράσει αλλά το τρίτο 10λεπτο έκλεισε στο +24 (69-45 στο 30′) με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη.

Στην τελευταία περίοδο ο Εργκίν Αταμάν έριξε στο παρκέ και τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ και μοίρασε όπως έπρεπε το χρόνο στους παίκτες του. Αυτό εκμεταλλεύτηκε το Μαρούσι και περιόρισε την έκταση της ήττας, γεγονός που προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση του Εργκίν Αταμάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Κωνσταντινίδου, Λιότσος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71.