Την ευκαιρία να ξεσκάσει αγωνιστικά, να διασκεδάσει ένα παιχνίδι και να διατηρήσει το προβάδισμά του στη Stoiximan Basket League είχε το Σάββατο (27/3) ο Παναθηναϊκός που νίκησε στο ΟΑΚΑ το Μεσολόγγι με 102-68 στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μολονότι βέβαια ήταν αγώνας μεταξύ του πρώτου της βαθμολογίας, με τον τελευταίο, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να πιεστεί στο πρώτο μέσος από τον μαχητικό του αντίπαλο ώστε να ανεβάσει ρυθμό στην επίθεση, να ασχοληθεί περισσότερο με την άμυνα και να φέρει τον αγώνα εκεί που ορίζει η διαφορά των δύο ομάδων στα χαρτιά.

Διότι στο πρώτο 20άλεπτο, όσο κι αν προηγήθηκε σταθερά, το Μεσολόγγι έμεινε κοντά στο σκορ, είχε καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά και κυρίως, πιο ομαδική!

Οι παίκτες του Καλαμπάκου είχαν δέκα τελικές πάσες στο 20άλεπτο, έναντι οκτώ του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 29-21 στο δεκάλεπτο και 48-39 στο ημίχρονο.

Μόνο που οι παίκτες του Όντεντ Κάτας πήγαν περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες, ώστε να εκμεταλευτούν τη διαφορά προσόντων, δεν έδωσαν έμφαση στην άμυνα και το Μεσολόγγι παρακολουθούσε από κοντά.

Ο Λάιονς είχε 13 πόντους για τους νεοφώτιστους, στο ημίχρονο, ο Γκότσερ επτά και τρεις ασίστ σε επίδειξη αλτρουισμού, ενώ για τον Παναθηναϊκό, ο Μποχωρίδης είχε 11 με έξι ριμπάουντ.

Προφανώς αυτή η εικόνα έτυχε των παρατηρήσεων του Κάτας και για αυτό από την τρίτη περίοδο, οι παίκτες του έδειξαν άλλη συμπεριφορά.

Πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, έτρεξαν στην επίθεση και έκαναν επιμέρους σκορ 26-11 στην τρίτη περίοδο εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 24 πόντους, 74-50.

Κι είναι ενδεικτικό της διαφοράς ότι με εξαίρεση το 15-5 στο πεντάλεπτο, στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν είχε περάσει σε διψήφια διαφορά πόντων.

Η ουσία είναι ότι και για τις δύο ομάδες, ο αγώνας αποτέλεσε κάποιου είδους τεστ.

Για το μεν Μεσολόγγι εν όψει του “τελικού” παραμονής με τη Λάρισα, για τον δε Παναθηναϊκό, πριν από τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague όπου υποδέχεται την Τρίτη την Μπασκόνια και την Πέμπτη την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 29-212, 48-39, 74-50, 102-68