Ο Παναθηναϊκός πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 74-88, για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, μετά τις επιτυχίες κόντρα σε Ερυθρό Αστέρα και Βιλερμπάν και έπεσαν στο 10-20.

Ο Χρήστος Σερέλης δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντουέιν Μπέικον και τον Ματέους Πονίτκα, ενώ ο Πάρις Λι αγωνίστηκε χωρίς να είναι 100% έτοιμος.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβηκε στο 20-10 και διεκδικεί το πλεονέκτημα έδρας και την υψηλότερη δυνατή θέση στην κατάταξη.

Η Μπαρτσελόνα μετράει πλέον 9 συνεχόμενες νίκες επί του Παναθηναϊκού!

Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης που έκανε ρεκόρ περιόδου με 19 πόντους (7ρ., 2ασ., 2κοψ.), ο Μάριους Γκριγκόνις  πρόσθεσε 13 πόντους και ο Ματ Τόμας είχε 11.

Ο Παναθηναϊκός πήρε 18 ριμπάουντ έναντι 42 της Μπαρτσελόνα!

Από την πλευρά των νικητών, ο τρομερός Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε τους 15 από τους 26 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Μάικ Τόμπι έβαλε τους 11 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Τόμας Σατοράνσκι μέτρησε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 23-12 στο 8ο λεπτό, με τον Παπαγιάννη να φτάνει τους 9 πόντους!

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα… ξύπνησαν μετά τις φωνές του Γιασικεβίτσιους και προηγήθηκαν με 34-27 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού ο Παναθηναϊκός είχε “κολλήσει” επιθετικά.

Οι Καταλανοί έτρεξαν ένα επιμέρους 4-22 μέσα σε διάστημα 8 λεπτών, από το 23-12 (8′) στο 27-34 (16′)!

Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα σερί 6-0 (33-34), ο Τόμπι (11π. στο πρώτο ημίχρονο) ευστόχησε σε δύο τρίποντα (33-40), ο Χίγκινς έβαλε ένα δίποντο (33-42) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-43.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήρε μόνο 8 ριμπάουντ έναντι 21 της Μπαρτσελόνα!

Με τον Μίροτιτς να ξεκινάει εξαιρετικά το 2ο ημίχρονο και να πετυχαίνει 10 συνεχόμενους πόντους, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (39-53 στο 22′).

Μετά το τάιμ άουτ του Σερέλη, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 6-0 (45-53), όμως ο Μίροτιτς ήταν ασταμάτητος και η Μπάρτσα δεν έχασε το μομέντουμ (54-65 στο 27′).

Ένα καλάθι του Μαντζούκα και ένα γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Παναθηναϊκού (60-65), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-68.

Ο μαχητικός Παναθηναϊκός μείωσε σε 70-75 στο 36′ με buzzer τρίποντο του Λι, όμως ο τρομερός Μίροτιτς δεν άφησε τους “πράσινους” να απειλήσουν περισσότερο (τελικό σκορ 74-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88.

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ