Τη δεύτερη νίκη του στη EuroLeague πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 95-81 στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια των 8 παικτών, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μπροστά σε περίπου 10.000 φιλάθλους στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 2-3, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 1-4.

Χωρίς τον τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου, τον ασθενή Λευτέρη Μαντζούκα και τον Δημήτρη Μωραΐτη (διάστρεμμα), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη EuroLeague πριν από τον εκτός έδρας αγώνα με την Μπαρτσελόνα (3/11, 21:30).

Φυσικά, προέχει το ντέρμπι της Δευτέρας (30/10, 20:15) με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

MVP του αγώνα ήταν ο Ματίας Λεσόρ (23π. με 7/8 βολές, 8/16 δίποντα, 14ρ., 2κοψ.), ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Ντίνος Μήτογλου (23π. με 3/3 βολές, 7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάιλ Γκάι (13π.), Κώστας Σλούκας (12π., 7ασ., 4ρ.).

Μάλιστα, ο Γάλλος σέντερ έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους και ριμπάουντ στη EuroLeague, ενώ συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησαν οι Μάρκους Χάουαρντ (22π.), Νίκο Μάνιον (17π.), Βάνια Μαρίνκοβιτς (17π.), Τάντας Σεντεκέρσκις (9π., 8ρ., 4ασ., 2κλεψ., 1κοψ.).

Η Μπασκόνια αγωνίστηκε με μόλις 8 παίκτες, αφού απουσίασαν οι Νίκος Ρογκαβόπουλος (αναμένεται να λείψει για δύο μήνες), Ντάνι Ντίεθ, Καλίφα Ντιόπ και Τσίμα Μονέκε (ήταν στην 9άδα, αλλά δεν έπαιξε).

Μετά τη νέα ήττα των Βάσκων, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς αναμένεται να αντικαταστήσει τον Χοάν Πεναρόγια.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (3-8 στο 4′), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά την είσοδο των Λεσόρ-Μήτογλου και προηγήθηκε με 24-22 στο δεκάλεπτο και με 39-32 στο 15′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-43, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ από πολλούς παίκτες και την Μπασκόνια να τα περιμένει όλα από τους Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι “πράσινοι” πήραν για πρώτη φορά διαφορά 9 πόντων (57-48 στο 23′), αλλά οι Βάσκοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (63-63 στο 29′).

Πέντε πόντοι του κυρίαρχου Λεσόρ, ένα καλάθι του Γκραντ και ένα buzzer beater τρίποντο του Μάνιον διαμόρφωσαν το 70-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 και πήρε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά (77-66). Μάλιστα, με ένα ξέσπασμα του εξαιρετικού Μήτογλου η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (81-68 στο 35′).

Η… αποδεκατισμένη Μπασκόνια δεν είχε άλλες δυνάμεις και η ομάδα του Αταμάν πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81.

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία