ΜακΚίσικ Σλούκας

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα και νίκησε εύκολα με 84-65 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι “αιωνίων” της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague!

Με ρεκόρ 12-5 ο Ολυμπιακός παραμένει τρίτος, ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σταθερά στη 17η και προτελευταία θέση της κατάταξης με 4-13.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τον Σαντ-Ρος και ο Ολυμπιακός χωρίς τον Έισι, όμως η απουσία του Κουβανού στην άμυνα ήταν αισθητή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 32-45.

Αποκάλυψη του ντέρμπι ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ (18π.), ενώ μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Ντόρσεϊ (18π.), Σλούκας (16π., 6ασ.), Βεζένκοφ (14π.).

Ο Παναθηναϊκός ήταν αγχωμένος και βιαστικός μπροστά σε 12.000 θεατές (όσοι επιτρέπονται δηλαδή) που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, αφού ήθελε να αποδείξει ότι δεν πήρε τυχαία το διπλό στο ΣΕΦ, στον αγώνα Πρωταθλήματος.

Ο Νέντοβιτς πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, όμως είχε 6/15 σουτ και έκανε 6 λάθη. Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Παπαγιάννης (14π., 11ρ., 5κοψ.), ενώ προσπάθησε μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Οκάρο Γουάιτ (7π., 5ρ.),

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 6/27 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι με 13/37, έτσι δημιουργήθηκε η διαφορά των 19 πόντων.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-6, με δύο τρίποντα του Τάιλερ Ντόρσεϊ και με 9-18, με 7 πόντους του Σλούκα, που μπήκε νωρίς στη θέση του Γουόκαπ, ο οποίος φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-18 με ένα γρήγορο 5-0, όμως ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 14-21. Σλούκας (4/4 δίποντα, 1/1 βολή) και Ντόρσεϊ (3/6 τρίποντα) πέτυχαν από 9 πόντους ο καθένας στο πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με 18-25.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με 16 πόντους (23-39) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με δύο γκολ-φάουλ από Μάρτιν και ΜακΚίσικ, δύο τρίποντα του Βεζένκοφ και ένα ακόμα καλάθι του Μάρτιν, μετά από την 4η ασίστ του Σλούκα.

Οι “πράσινοι” απάντησαν με ένα γρήγορο 9-0 (32-39) και το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά, όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα παρέμεινε ψύχραιμη και με ένα 0-6 πήγε στα αποδυτήρια με ένα πολύτιμο +13 (32-45).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το δεύτερο ημίχρονο (34-47 στο 24′), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα τρίποντο του Νέντοβιτς, ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη, ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και ένα καλάθι του Παπαπέτρου μείωσε στους 5 (44-49), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Νέο κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 46-49, με το ΟΑΚΑ να παραληρεί και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το… εύθραυστο 51-54. Επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο: 19-9!

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά (58-68), με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος ήταν η αποκάλυψη του αγώνα και καλάθι του Σλούκα. Ο Βεζένκοφ έκανε το 60-72 στο 37′ με τρίποντο και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ένα δίκαιο διπλό στο ΟΑΚΑ και μάλιστα με διαφορά 19 πόντων (65-84).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84