Ο Παναθηναϊκός έδωσε την πρώτη του απάντηση στη σειρά τελικών της Stoiximan Basket League, νίκησε με 83-76 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και μείωσε σε 1-2 νίκες

Πλέον η συνέχεια είναι στο ΣΕΦ, αυτήν την Τετάρτη για τον 4ο τελικό, ενώ εάν χρειαστεί πέμπτος, θα γίνει την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ.

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές, 17 είχε ο Ματίας Λεσόρ και 13 είχε ο Σλούκας.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις ένα καλάθι στο τελευταίο πεντάλεπτο, μετά το πρώτο του προσπέρασμα, 72-73, βρέθηκε στο -8, 81-73 και πλήρωσε κυρίως τα επιθετικά του λάθη σε αυτό το διάστημα.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ πέτυχε 17 πόντους, ο Κάνααν 12 από τους 14 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχαν από 10 οι Γουόκαπ-Πίτερς.

Με έμφαση το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα άρχισαν και οι δύο ομάδες, για να βρουν πιο εύκολο σουτ και να δημιουργήσουν το ρυθμό που θα ήθελαν στον τρίτο τελικό.

Είναι ενδεικτικό ότι το πρώτο τρίποντο το επιχείρησε ο ΜακΚίσικ, σχεδόν μετά από 4 λεπτά αγώνα, ενώ σε αντίθεση με το σύνηθες παιχνίδι του, ο Παναθηναϊκός σούταρε μόνο μια φορά από μακριά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και το δεύτερο ήρθε στη λήξη του πίσω από το κέντρο αφού ο Παπαπέτρου δεν είχε άλλη επιλογή.

Όμως οι παίκτες του Αταμάν ήταν εύστοχοι από κοντά, αφού άρχισαν με 7/9 δίποντα για το 19-13, πριν κλείσει το δεκάλεπτο 23-18 με 9/12 δίποντα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός είδε Κάνααν και Παπανικολάου να κάνουν γρήγορα τα δύο φάουλ σε ένα παιχνίδι ψηλής έντασης και με τάση των διαιτητών να σφυρίζουν τα πάντα, ειδικά στην πρώτη περίοδο, ώστε να “στείλουν το μήνυμα” και στις δύο πλευρές.

allstarbasket.grΚι από τα συνολικά 21 φάουλ που έδωσαν στο πρώτο μισό (10-11 ανά ομάδα) ο μεν Κώστας Αντετοκούνμπο είχε τα 3 και πέντε παίκτες του Ολυμπιακού από δύο.

Η αποτελεσματικότητα της άμυνας του Ολυμπιακό στο μαρκάρισμα του Ναν, αυτήν τη φορά δεν ήταν ίδια με τα πρώτα παιχνίδια και του στοίχησε. Ο Αμερικανός πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο μισό με 9 από αυτούς στη β’ περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +16, 40-24 με 2:54 για το τέλος.

allstarbasket.grΣτο +16 του Παναθηναϊκού οδήγησε και το εκρηκτικό παιχνίδι του Κώστα Αντετοκούνμπο. Έδωσε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και σε 7:26 είχε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και τόση ενέργεια, που ξεσήκωσε το κοινό στο ΟΑΚΑ!

Ο Ολυμπιακός απάντησε πάλι με Μιλουτίνοβ και Πίτερς, το καλύτερο δίδυμο παικτών του στο πρώτο μισό, που κράτησαν τη διαφορά, πριν μειώσει ο Κάνααν στη λήξη του ημιχρόνου στο 43-34.

Ο ίδιος ο Αμερικανός ανέλαβε πιο πολλές πρωτοβουλίες στην τρίτη περίοδο, όπως και στον δεύτερο τελικό, που ‘χε γυρίσει το παιχνίδι.

Κυρίως όμως τώρα έδωσε εύκολα καλάθια στον Μιλουτίνοβ με τις ασίστ του, και συνέδραμε στη μείωση του σκορ 55-49, πριν απαντήσουν οι γηπεδούχοι με 4-0 για το +10, 59-49.

Ο Αταμάν άρχισε τη διαχείριση των τελευταίων λεπτών της περιόδου για να έχει πιο φρέσκα βασικά του στελέχη στην τέταρτη, όμως αυτό στοίχησε στην ομάδα του. Λάθος επιλογές, χαμένες μπάλες και ο Ολυμπιακός με τον Πετρούσεβ πρωταγωνιστή, μείωσε 61-59 στη λήξη των 30′ με… αυτοκαλάθι του Ερνανγκόμεθ σε προσπάθεια για αμυντικό ριμπάουντ.

Ένας τομές που ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε αυτό το διάστημα παίρνοντας έξι από τα 11 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του αντιπάλου του!

Με επτά λεπτά για τη λήξη του αγώνα, το ντέρμπι ήταν ισόπαλο 66-66, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν με τους γκαρντ τους, 6-0 σερί για το 72-66 στα 5:45.

Ο Μιλουτίνοβ όμως αποτέλεσε την “κολόνα” της ομάδας του, κέρδισε αντιαθλητικό από τον Ναν και με σερί πότων υπέγραψε το 0-7 σερί του Ολυμπιακού. Ήταν το πρώτο προσπέρασμα των “ερυθρόλευκων”, 72-73 με 4:43 για τη λήξη!

Τα σερί είχαν συνέχεια, κι ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κάνει σε τόσο κρίσιμο σημείο το 8-0 για το 80-73 με τον Σλούκα, στα 2:40.

Ήταν το πιο καθοριστικό διάστημα του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς σκορ για πάνω από 4 λεπτά έως το και τον Παναθηναϊκό να “σφραγίζει” την πρώτη του νίκη, δίνοντας συνέχεια στη σειρά τελικών.

Ο Κάνααν πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τελευταίο πεντάλεπτο, στα 15” για τη λήξη, μειώνοντας 81-76, πριν ο Σλούκας κάνει από τη γραμμή των βολών το 83-76 εν μέσω αποθέωσης

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76