Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-80 τον Ολυμπιακό, τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ και πήρε σαφές προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας, καθώς έχει 2-0 επί του αντιπάλου του και θα έχει στην έδρα του, το ντέρμπι του Γ’ γύρου, όπου θα παίξουν οι έξι πρώτοι σε έναν όμιλο, μονών αγώνων.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, μόνο που το ματς δεν έχασε ποτέ τον χαρακτήρα του ντέρμπι, μολονότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 15 πόντους και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής έχοντας 5/6 τρίποντα στη Δ’ περίοδο, μετά από 3/15 στις τρεις πρώτες.

Ο Καλαϊτζάκης έκρινε στο φινάλε το θρίλερ, κλέβοντας μπάλα από επαναφορά στον Γουόκαπ, με το σκορ στο 83-80 και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 85-80!

O Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 19 πόντους για τον Παναθηναϊκό, που πήρε 77 πόντους από τους βασικούς του και μόλις 8 από τον πάγκο, με τους Γκριγκόνις (18π.), Ναν (16π.), Μήτογλου (13π.) και Λεσόρ (11π.) να είναι διψήφιοι.

Ο Φίλιπ Πετρούσεβ ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18 πόντους μέχρι να αποβληθεί με 5 φάουλ και την ομάδα του να μείνει από ψηλούς, αφού έχασε τον Μιλουτίνοβ με τραυματισμό στην αρχή της Γ’ περιόδου και δεν είχε τον Φαλ.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε μεγάλη επιστροφή στο τέλος, αφού βρέθηκε στο -15, 76-61 με 6:30 για τη λήξη, αλλά με 5/6 τρίποντα έφτασε στον πόντο, 80-79!

Ήταν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, από δύο τεράστιες ομάδες που θα μάς προσφέρουν ακόμα καλύτερη συνέχεια όσο η σεζόν θα φτάνει εκεί που κρίνονται οι τίτλοι!

Πιο αποτελεσματικός ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα, άρχισε με 5/6 σουτ για το 15-6 και με τον Τζέριαν Γκραντ να φτάνει γρήγορα στους 8 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-6 μετά από 6 λεπτά αγώνα!

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός, έκανε λάθη, ο Παναθηναϊκός είχε τρία κλεψίματα.

Για αυτό ο Μπαρτζώκας έκανε σύντομα αλλαγές, έβαλε και δεύτερο χειριστή τον Γουίλιαμς-Γκος, πρόσθεσε δύναμη με τον Μπραζντέικις και πρόλαβε σύντομα να καλύψει μέρος της διαφοράς.

Με το τρίποντο του Πετρούσεβ στο τέλος, το πρώτο του Ολυμπιακού στο ντέρμπι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν να δώσουν φάουλ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-18, έχοντας κερδίσει τις τελευταίες μάχες στο “ζωγραφιστό” από όπου πήραν τους 12 πόντους, έχοντας 4 επιθετικά ριμπάουντ.

Πίτερς και Πετρούσεβ έγιναν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Ολυμπιακού που επιχειρούσε το 90% των προσπαθειών του από κοντά.

Για αυτό ο Αταμάν αποφάσισε να ψηλώσει το σχήμα, να παίξει με Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο ταυτόχρονα για να αποκρούσει την τακτική και την αντεπίθεση του ανυιπάλου του που ‘χε μειώσει έως τους 3, 27-24.

Και με αιχμή στην άλλη πλευρά του γηπέδου τον Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός απάντησε με με 9-0 σερί, με τον Αμερικανό να φτάνει ήδη στους 15 πόντους (13 στη β’ περίοδο) και τη διαφορά στο +14, 40-26 με 4:16 για το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε σύντομα, ο Γουίλιαμς-Γκος είχε σωστές αποφάσεις, ο Πετρούσεβ έκανε σπουδαία δουλειά και με 8-0 σερί των “ερυθρόλευκων” το σκορ έγινε 40-34.

Με 6 πόντους-4 ασίστ του Γκος στη Β’ περίοδο, η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο, 44-42 στο 20άλεπτο σε ένα πολύ χορταστικό επιθετικά παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Με τον Ναν να έχει 3 φάουλ, από το φινάλε της β’ περιόδου, ο Παναθηναϊκός τον προφύλαξε, όμως είχαν προκύψει δύο νέα δεδομένα:

Ο μεν Σλούκας διαμαρτυρήθηκε για ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό κι αποφασίστηκε να μην παίξει στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε τον Μιλουτίνοβ με διάστρεμμα μετά από 2:22 αγώνα στη Γ’ περίοδο!

Αμφότεροι θα πάνε για μαγνητική έπειτα από την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει, οι άμυνες πια είχαν τον πρώτο λόγο κι οι ομάδες κυρίως, έδιναν έμφαση στο παιχνίδι στη ρακέτα. Με τον Μήτογλου ο Παναθηναϊκός, με τον Πετρούσεβ στο καλύτερό του παιχνίδι, ο Ολυμπιακός.

Ο Λαρεντζάκης ήταν ο μόνος παίκτης που ευστόχησε σε αυτήν την περίοδο από τα 6,75μ., με 2′ για τα 30′ για να μειώσει στο 58-54 από το 56-46, όμως οι “πράσινοι” έφτασαν στο 9 με την ολοκλήρωση των 30, 63-54, με 5-0.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, χρεώθηκαν με το 4ο φάουλ τους, οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων, Κέντρικ Ναν και Φίλιπ Πετρούσεβ!

Ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε 6 πόντους σε δύο επιθέσεις, σε ένα σημείο που το σκορ ερχόταν με το σταγονόμετρο κι έκανε τη διαφορά. Στο δίλεπτο του 4ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-58 με το τρίποντο και το καλάθι και μια βολή από φάουλ του Λιθουανού.

Σκόπιμα οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν στον Πετρούσεβ με τον Λεσόρ, ο οποίος πέτυχε δύο καλάθια και πήρε το 5ο φάουλ του Σέρβου στα 6:30 για το 76-61.

Ήταν ένα πλήγμα για τον Ολυμπιακό που έπαιζε με τον Μιλουτίνοβ νοκ-άουτ και απόντα, τον Μουστάφα Φαλ.

Ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε τις λύσεις, όταν οι Γουίλιαμς-Γκος-Λαρεντζάκης και Παπανικολάου συνέβαλλαν στη μείωση του σκορ, 78-69, με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί σοβαρό προβάδισμα, δίχως ποτέ, να νιώσει “ασφαλής” όσο το ρολόι είχε χρόνο ακόμα.

Το τρίποντο κράτησε όρθια την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς ενώ είχε μόλις 3/15 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, έφτασε στα 4/5 με εκείνο του Γουόκαπ στο δίλεπτο, για τη μείωση του σκορ στο 80-74.

To θρίλερ είχε πάρει “σάρκα και οστά” και ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε στο 80-76 με 104 δεύτερα για τη λήξη κι όλα ανοιχτά!

Ο ίδιος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στον Γκριγκόνις στα 59”, ο Ναν έχασε τρίποντο και ο Πίτερς με τρίποντο (5/6 ο Ολυμπιακός στη Γ’ περίοδο) μείωσε στον πόντο, 80-79 στα 28 δευτερόλεπτα!!!

Στα 22” ο Γκραντ είχε 1/2 βολές για το 81-79 και στα 10” ήταν ο Γουίλιαμς-Γκος που κέρδισε φάουλ για να κάνει όμως 1/2 βολές και το 81-80.

Το “γαϊτανάκι” των φάουλ έστειλε τον Γκριγκόνις στη γραμμή των 4,5 μέτρων, με τον Λιθουανό να κάνει 2/2 για το 83-80.

Δείτε τις βολές:

Ο Γουόκαπ έκανε λάθος επαναφορά μετά από τάιμ άουτ με τον Καλαϊτζάκη να κλέβει την μπάλα και να κερδίζει φάουλ στα 9,3 δεύτερα.

Ο Έλληνας γκαρντ έκανε 2/2 βολές (85-80) και τελείωσε τον αγώνα, “σφραγίζοντας” της νίκη της ομάδας του.

Δείτε το κλέψιμο του Καλαϊτζάκη:

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η απίστευτη ατυχία του Μιλουτίνοβ – Τραυματισμός και χειροκρότημα (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το καλάθι του Αντετοκούνμπο και το “στοπ” του Λεσόρ (vids)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Ο έξαλλος πανηγυρισμός του Μπαρτζώκα μετά το καλάθι του Πετρούσεβ (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το καλό κλείσιμο των “ερυθρολεύκων” στο α’ δεκάλεπτο (vids)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η παρατήρηση της Τσαρούχα στον Μπαρτζώκα (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το εξαιρετικό ξεκίνημα των “πρασίνων” (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οι εξαιρετικές άμυνες του “τριφυλλιού” στο ξεκίνημα (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Κατάμεστο το ΟΑΚΑ (vid)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

Ολυμπιακός: Η προετοιμασία των παικτών στα αποδυτήρια (video)

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Stoiximan Basket League 2023-24: Η βαθμολογία