Μπορεί για 25′ ο Άρης (1-4) να δημιουργούσε προβλήματα, όμως ο Παναθηναϊκός (5-0) βρήκε τη συγκέντρωση του και ρυθμό, ώστε να ξεσπάσει και να πάρει τη νίκη με 108-86 σε ένα πολύ καλό τεστ πριν από τη… διαβολοεβδομάδα της Euroleague. MVP ο Φριντέτ με 21 πόντους, 15 ο Τζόνσον, 7-11 τρίποντα ο Γκετσεβίτσιους!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τους ”κίτρινους” να είναι, ανέλπιστα, αρκετά καλοί και να βρίσκουν επιθετικές λύσεις. Μέχρι και το 25′, οι ”πράσινοι” είχαν… αντίπαλο, όμως στη συνέχεια πάτησαν ”γκάζι” και έκαναν επαγγελματικά το 5-0.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη, με σκορ 25-25! Οι Μπράουν και Τζόνσον ξεκίνησαν ζεστά, όμως οι Γκετσεβίτσιους και Φλιώνης, συν τον νεαρό Σιδηροηλία, έδωσαν το προβάδισμα με 14-12 και 16-14 στο 7′. Οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν από την περιφέρεια με συνέπεια χάρη τους Τάλτον και Σιδηροηλία για το 24-21 στο 9′, προτού ο Τζόνσον απαντήσει εκ νέου και ο Φριντέτ με δυο βολές ισοφαρίσει σε 25-25.

Με ένα σερί 12-0 έως το 12′ δια… χειρός των Φριντέτ, Παπαπέτρου και Τόμας, ο Παναθηναϊκός έδειξε να παίρνει μπροστά, αλλά ένα γρήγορο 7-0 με Γκετσεβίτσιους, Τάλτον και Ντραγκίσεβιτς μείωσε από 35-25 στο 35-32 στο 15′. Οι Ράις και Μπράουν ανέλαβαν για το 43-35, όμως ο Μιλόσεβιτς και ο ”καυτός” Γκετσεβίτσιους διατήρησαν το -3 (47-44), με τον Καλάθη να πατά παρκέ και να γράφει το 50-44.

Ο Λιθουανός σουτέρ του Άρη ήταν σε απίστευτο βράδυ, παίρνοντας κάθε σουτ πίσω από τα 6.75 και μάλιστα ήταν εύστοχος σε βαθμό… τελειότητας! Στο 22′ μείωσε σε 52-51, με τον Φριντέτ να… αφυπνίζεται πετυχαίνοντας 8 πόντους για το 58-51 στο 24′. Ξανά στο +10 με Τζόνσον και Τόμας οι γηπεδούχοι και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη έλαβε… τέλος! Στην εξίσωση μπήκαν, επίσης, οι Ράις, Γουάιλι και Μήτογλου, με τον Έλληνα φόργουορντ να σκοράρει, τελευταίος, για το 81-62 της τρίτης περιόδου, σε ένα πολυφωνικό ξέσπασμα!

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παπαδάκη (5π.) να παίρνει την ευκαιρία του για 5:22, όπως οι Βουλγαρόπουλος και Νετζίπογλου από την άλλη. Ο Σιδηροηλίας είχε αποβληθεί, νωρίτερα, με 5 φάουλ, μένοντας στο παρκέ για 13:36. Επιπρόσθετα, η διαφορά έφτασε έως και το +27, 108-81, με 1:32 να απομένει για τη λήξη. Ο Παπαδάκης είχε διάθεση, σκορ πρόσθεσε και ο Παπαγιάννης, ενώ οι Μπράουν-Τζόνσον βρήκαν την ευκαιρία και γέμισαν τη συγκομιδή τους.

Μόλις για 12 λεπτά στο παρκέ ο Καλάθης (5π., 5α., 4κλ.), ”διψήφιοι” μαζί με τους Φριντέτ-Τζόνσον, οι Μήτογλου (13π.)-Μπράουν (11π.)-Γουάλι (10π.). Για τον Σούλη Μαρκόπουλο, ικανοποίηση θα πρέπει να υπάρχει για τον Γκάρι Τάλτον που είχε 18 πόντους με 4-5 διπ., 3-4 τριπ., 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 24:25!

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86