Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αφύπνισε με την είσοδό του στο παρκέ τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ κι η “μηχανή” του Τσάβι Πασκουάλ πήρε μπροστά για να νικήσει εύκολα την Γκραν Κανάρια με 102-87 το βράδυ της Πέμπτης (18/10) στο ΟΑΚΑ.

Στην τρίτη αγωνιστική της Euroleague, 48 ώρες έπειτα από το σοκ στο Μόναχο με την ήττα από την Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε στο ΟΑΚΑ με λάθος ψυχολογία.

Άστοχος, έδωσε τη δυνατότητα στην “σταχτοπούτα” της Euroleague, Γκραν Κανάρια να προηγηθεί με 12-6 στο πεντάλεπτο, αλλά δεν κράτησε πολύ.

Οι φωνές του Πασκουάλ κι η ενέργεια του Παπαπέτρου στην άμυνα αλλά και την επίθεση (7π. σε 4’33” στην α’ περίοδο), ζωντάνεψαν τους “πράσινους” που άρχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί στην άμυνα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αφύπνισε τον Παναθηναϊκό

Τα χέρια και τα πόδια λύθηκαν και πολύ σύντομα ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 14-12 και μετά πάτησε το γκάζι… κι εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο της ομάδας του Σάλβα Μαλδονάδο!

Μετά πήρε τη σκυτάλη ο Ντεσόν Τόμας που πέτυχε 10 πόντους με 5/6 δίποντα στη β’ περίοδο, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους απολάμβανε λεπτά συμμετοχής και το… παιχνίδι, με 9 πόντους 2 ασίστ στα 13:13 συμμετοχής του στο πρώτο ημίχρονο, έναντι μόλις 8:30 του Νικ Καλάθη.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 29 πόντους στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 50-36 στο ημίχρονο, ενώ είχε σουτάρει όλα κι όλα 4 τρίποντα στο α’ 20λεπτο!

Η πολυφωνία της ελληνικής ομάδας διευρύνθηκε όσο το ματς κυλούσε και στην τρίτη περίοδο ήλθε ο Κιθ Λάνκφορντ να πάρει μαζεμένα σουτ στην αρχή και με 4/4 δίποντα ο Παναθηναϊκός πήγε στο 64-46 με τον Αμερικανό να έχει 7/9 σουτ.

Η Γκραν Κανάρια δεν είχε τον ενθουσιασμό που είδαμε δύο μέρες νωρίτερα όταν νίκησε την Μπαρτσελόνα, κι ασφαλώς δεν είχε και την ανάλογη ποιότητα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, αρκέστησε σε σωρεία τριπόντων, αλλά μόνο ο Σουηδός, πρώην παίκτης του Πασκουάλ στην Μπαρτσελόνα,Μάρκους Έρικσον ήταν εύστοχος.

Καλή δουλειά από τον σχεδόν άριστο Ντεσόν Τόμας

Κάποια στιγμή μάλιστα στα μέσα της Δ’ περιόδου, ο Έρικσον είχε φτάσει στα 4/6 από τα 6.75μ., την ώρα που όλος ο Παναθηναϊκός είχε 3/9, κι ενώ φαινόταν ότι τα 4/20 τρίποντα στο Μόναχο, είχαν στοιχειώσει τους παίκτες που τα απέφευγαν όσο ποτέ στην πρόσφατη ιστορία της ομάδας τους!

Η τελική επικράτηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με 102-87 επί της Γκραν Κανάρια ήλθε απολύτως άνετα και φυσιολογικά στην αυλαία της πρώτης “διαβολοεβδομάδας” της Euroleague την οποία οι “πράσινοι” έβγαλαν με ρεκόρ 1-1.

Ο Νικ Καλάθης ήταν μεν άστοχος, αλλά ήταν δημιουργικός

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-35, 74-55, 102-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 12 (6/7 διπ.), Λάνγκφορντ 16 (8/11 διπ.), Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 15 (6/6 βολές, 3/4 διπ., 1/2 τριπ., 6 ριμπ., 2 κλ., 6 κ.φάουλ1), Παππάς 13 (2), Γκιστ 9, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 16 (6/7 διπ.), Καλάθης 4 (2/9 διπ., 0/1 τριπ., 9 ασίστ, 3κλ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (1), Έρικσον 15 (5/8 τριπ.), Μπάλβιν 4, Μπαέζ 7 (1), Πατσέκνις 9, Πάουλι 5, Ραμπασεδά 2, Έβανς 15 (2), Στρόμπερι 2, Φίσερ 10 (5/6 διπ.), Τιλί 3.