O Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά νίκησε τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με 97-85, για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μπροστά σε περισσότερους από 8.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, ο πρωτοπόρος και αήττητος Παναθηναϊκός AKTOR ανέβηκε στο 10-0, ενώ ο ΠΑΟΚ mateco υποχώρησε στο 5-5.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε σε μία ακόμα νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα χάρη στους Κέντρικ Ναν (21π., 4ρ., 4ασ.), Ντίνο Μήτογλου (19π. με 7/7 δίποντα, 10ρ.), Κώστα Σλούκα (11π., 9ασ.), Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (11π.) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (10π. με 5/5 δίποντα).

Εκτός από τον Παναθηναϊκό AKTOR ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις (ενοχλήσεις στον αχίλλειο) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ κρίθηκε σκόπιμο να μην παίξει τελικά σήμερα, μολονότι το είχε ζητήσει, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος θα είναι διαθέσιμος για το παιχνίδι με τη Βιλερμπάν στη Γαλλία (14/12, 22:00).

Ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος έχει τενοντίτιδα στο πόδι, ήταν στη δωδεκάδα και αγωνίστηκε για μόλις 8:16 λεπτά.

Από τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τζάστιν Άλστον (18π., 6ρ.), Έλβαρ Φρίντρικσον (15π., 11ασ.), Μάικλ Γκίλμορ (14π., 6ρ.) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (13π., 4ρ.).

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Άντριου Χάρισον, προκειμένου ο Αμερικανός να είναι έτοιμος για το παιχνίδι της Τετάρτης κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο Βελιγράδι (13/12, 19:30), για το Basketball Champions League.

Ο Μάικλ Γκίλμορ πέτυχε τους 11 από τους πρώτους 13 πόντους του ΠΑΟΚ (10-13) και ο “Δικέφαλος” ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο (17-22).

Μάλιστα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού ξέφυγε τρεις φορές με διαφορά 9 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-26, 20-29, 27-36), όμως ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Ναν έτρεξε ένα επιμέρους 18-6 και πήρε το προβάδισμα (45-42).

Ο Μπελιάουσκας ευστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που έληξε ισόπαλο (45-45).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (66-50 στο 26′), με τον Σλούκα σε ρόλο οργανωτή και τους Ναν-Μήτογλου-Μπαλτσερόφσκι-Καλαϊτζάκη να σκοράρουν.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά κατά το ήμισυ (70-62), όμως ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με ένα σερί 4-0 το τρίτο δεκάλεπτο (74-62) με μια εντυπωσιακή συνεργασία Σλούκα-Μήτογλου.

Ο εξαιρετικός ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μαέστρο τον Φρίντρικσον, μείωσε στους 2 πόντους (82-80 στο 36′)!

Ένα τρίποντο του Βιλντόσα, ένα κάρφωμα του Ναν, ένα καλάθι του Σλούκα και ένα γκολ-φάουλ του Βιλντόσα οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 10-0 (92-80) και στη νίκη με το τελικό 97-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85.