Καλό βαθμό πήρε στο τελευταίο του “τεστ” πριν από τον αγώνα της Πέμπτης με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 92-67 τον Προμηθέα Πάτρας την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας της 11ης ημέρας της Stoiximan Basket League, είχε χαρακτήρα προετοιμασίας για τους “πράσινους” που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-1 στο πρωτάθλημα, ενώ ο Προμηθέας έπεσε στο 7-4.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Πρίφτης έδωσε ευκαιρίες και ρυθμό σε όλους τους παίκτες του, πριν από τον σπουδαίο αγώνα της Πέμπτης, για τη Euroleague.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς κέρδισε το περισσότερο χειροκρότημα με τη διάθεση που έδειξε, αφού πέτυχε 8 πόντους σε 4:40 στο πρώτο 10άλεπτο και πρόλαβε να τελειώσει με 17 πόντους από 5/8 τρίποντα, σε μόλις 13:43 συμμετοχής σε όλο το ματς!

Επειδή ανησύχησε τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, που αγχώθηκαν για νέο του τραυματισμό σε μια φάση στην Γ’ περίοδο, έγινε γνωστό ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

www.allstarbasket.grΟ Προμηθέας αγωνίστηκε δίχως τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Αϊζάια Μάιλς κι έμεινε στον αγώνα για 8:18, στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν το σκορ ήταν 15-12.

Στα τέσσερα επόμενα λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε 17-0 σερί με αιχμή τον ορεξάτο Νεμάνια Νέντοβιτς κι ξέφυγε 32-12 μετά από 2:17 στη δεύτερη περίοδο.

Ο Ζούρος άφησε πολλή ώρα στον αγώνα τον Γιώργο Τανούλη, δίνοντάς του ευκαιρία κι εμπειρίες απέναντι στην ποιοτική ομάδα του Παναθηναϊκού. Συνολικά αγώνίστηκε 28:30, κι ήταν δεύτερος σε χρόνο συμμετοχής μετά τον Ρογκαβόπουλο.

Ο πιτσιρικάς εκ Θεσσαλονίκης είχε εξαιρετική παρουσία, ωστόσο ο Προμηθέας έκανε λάθη, δεν είχε καλά ποσοστά και δεν θύμιζε την ομάδα που νίκησε πέρυσι στο ίδιο γήπεδο.

Δείτε το λάθος του Κέντρικ Ρέι σε επαναφορά του Προμηθέα Πάτρας:

Ο Ντάριο Χαντ ομόρφυνε κάπως την εικόνα των φιλοξενούμενων, δίνοντάς τους ανάσες στο σκοράρισμα κοντά στη ρακέτα, ενώ ο Γκίκας φρόντισε να συμμαζέψει τους συμπαίκτες του αλλά και να σκοράρει.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος -με σκορ και κλεψίματα- με τον Οκάρο Γουάιτ, κράτησαν ψηλά το τέμπο των γηπεδούχων, που ήταν προφανές ότι αναζητούσαν ρυθμό εν όψει της “τιτανομαχίας” της Πέμπτης.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων (48-33).

Δείτε τα στο παρακάτω video

Στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την έντασή τους στην άμυνα, πίεσαν τον Προμηθέα κι αύξησαν κατακόρυφα τη διαφορά.

Από το 59-43 του 25:15 έφτασαν στη λήξη της περιόδου στο +22, μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς έως εκείνο το σημείο, με καλάθι του Μέικον στην εκπνοή.

Προερχόμενος από ένα κακό βράδι, απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Ντάριλ Μέικον ήταν ένας ακόμα παίκτης του Παναθηναϊκού που προσπάθησε να βρει πατήματα, ρυθμό και φυσικά, να σκοράρει.

Δεν πήρε καλό βαθμό, ούτε την Κυριακή, διότι έμεινε στα 3/11 σουτ, 2/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, αν και ξόρκισε… “το δαίμονα” βάζοντας το τελευταίο, πάλι στη λήξη του αγώνα, όπως είχε πράξει και στην τρίτη περίοδο.

Αρκετό χρόνο, περισσότερο από τον συνήθη, δηλαδή, έδωσε ο Πρίφτης και στους Μποχωρίδη, Μαντζούκα, Καββαδά, που είχαν καλή παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Από την άλλη ο Προμηθέας έδωσε χρόνο και σε άλλον πιτσιρικά, τον Θανάση Μπαζίνα, ενώ αναμένεται να ενισχυθεί, με τον γνώριμό μας, Τζόρνταν Θίοντορ να βρίσκεται στη λίστα του.

Ο Κέντρικ Ρέι, πέτυχε 14 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και πίσω από τον Χαντ (18π.) ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Πατρινών

Tα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες:

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

ΕΡΤ: Εκπομπή για το μπάσκετ κάθε Δευτέρα -Παγιώνει μετάδοση στις 19:00 στην ΕΡΤ1