Παπαγιάννης

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στον τελευταίο του εντός έδρας αγώνα της σεζόν στη EuroLeague και νίκησε με 87-86 τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από 13 σερί ήττες από τη “Βασίλισσα”!

Το βαθμολογικό ενδιαφέρον του αγώνα της 33ης αγωνιστικής το είχε η Ρεάλ Μαδρίτης (18-9) που παλεύει για τη δεύτερη θέση, όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε από την αρχή με το… μαχαίρι στα δόντια και με κορυφαίο τον εκπληκτικό Παπαγιάννη (18π. με 9/11 δίποντα, 10ρ., 5κοψ., 30 αξιολόγηση) έφτασε σε μια σπουδαία νίκη γοήτρου.

Τελευταία φορά που είχε νικήσει ο Παναθηναϊκός τη Ρεάλ ήταν στις 17 Απριλίου 2018, με 95-67 στο ΟΑΚΑ. Από τότε μέχρι απόψε, είχε ηττηθεί πέντε φορές εντός έδρας κι άλλες οκτώ φορές στη Μαδρίτη!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Παπαπέτρου (15π.), Έβανς (13π.), Νέντοβιτς (13π., 6ασ.).

Από την πλευρά της Ρεάλ, ξεχώρισαν Ερτέλ (18π.) και Γιουλ (15π.), ενώ οι Ντέκ,Ταβάρες πέτυχαν από 12 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και 12 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός (8-18) έχει να δώσει άλλους δύο αγώνες στην κανονική περίοδο της EuroLeague, εκτός έδρας, κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου (6/4, 21:00) και τη Φενέρμπαχτσε (8/4, 20:00).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρατάχθηκε ξανά με δεκάδα και χωρίς τους Οκάρο Γουάιτ, Λευτέρη Μποχωρίδη, Στέφαν Γιόβιτς, Νεοκλή Αβδάλα, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Νίκος Χουγκάζ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αγωνίστηκε χωρίς τους Άντονι Ράντολφ, Άνταμ Χάνγκα, Αλμπέρτο Αμπάλδε και Κάρλος Αλοσέν.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έχει έναν ακόμα αγώνα για την κανονική περίοδο, στις 8 Απριλίου στην έδρα της με την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 22-9 λίγο πριν το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου (22-11), με τον Παπαγιάννη να έχει ήδη 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 τάπες και τον Νέντοβιτς 8 πόντους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά (31-25 στο 16′), όμως ο κυρίαρχος Παπαγιάννης και ο Νέντοβιτς (11π. στο ημίχρονο) οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό +9 (41-32).

Ο Έλληνας σέντερ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στη διοργάνωση με 5 τάπες από το πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε ακόμα 10 πόντους (5/6 δίποντα), 8 ριμπάουντ και 21 βαθμούς αξιολόγησης, κυριαρχώντας απέναντι στον Ταβάρες (6π. με 2/8 δίποντα, 7ρ., 8 PIR)!

Η ομάδα του Πρίφτη μπήκε με την ίδια ενέργεια και στο τρίτο δεκάλεπτο (56-44 στο 27′), βρήκε… απρόσμενες επιθετικές λύσεις από τον Τζέρεμι Έβανς, όμως σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 0-10 (56-54), πριν διαμορφώσει το 59-54 ο εξαιρετικός Παπαπέτρου με buzzer-beater τρίποντο!

Ο αρχηγός ξεκίνησε με καλάθι το τελευταίο δεκάλεπτο (61-54) και ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους με ένα ξέσπασμα του Μέικον (76-63 στο 36′).

Η Ρεάλ μείωσε 80-75, όμως ένα τρίποντο του Σαντ-Ρος (83-75) της έκοψε τα… φτερά και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-86, με ένα τρίποντο του Ερτέλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86.