Ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για τρία λεπτά στο τέλος του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης για να ηττηθεί την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ με 68-71 στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Ενώ είχε προηγηθεί με 65-54 με 3:10 για το τέλος, είδε τη Ρεάλ να του κάνει 7-0 σερί με τους Μούσα-Γιουλ και ο Πάρις Λι απλά μείωσε στη λήξη με τρίποντο στο τελικό 68-71.

Είναι όλες αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά, με την προσωπικότητα των παικτών της Ρεάλ, να είναι η πιο σημαντική από όλες στα κρίσιμα σημεία κι ειδικά στο τέλος.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έκανε καλή δουλειά στην άμυνα, ο Πάρις Λι της έδωσε πνοή στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν προσπέρασε 63-62 από 55-62, αλλά ένας παίκτης δεν αρκεί, όταν η ρεάλ έβγαλε τους Κοσέρ, Μούσα, Γιουλ στα κρίσιμα, κι ενώ σε όλο το παιχνίδι Ταβάρες και Ντεκ στήριζαν το παιχνίδι της, κυρίως στη ρακέτα.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάριο Χεζόνια, όρισε το ρυθμό εκκίνησης του αγώνα με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αποτελώντας τη σταθερά της Ρεάλ στο προβάδισμα που έχτισε.

Έφτασε στο +7, 14-21, όμως οι “πράσινοι” αντέδρασαν, παρά το συνεχές και από νωρίς, rotatιον του Ράντονιτς που είχε χρησιμοποιήσει 10 από τους 12 παίκτες του στην Α’ περίοδο.

Αφού μείωσε 22-23 στο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και με 26-23 με το ΟΑΚΑ να αρχίζει να ανεβάζει τα ντεσιμπέλ.

Ο Έντι Ταβάρες ανέλαβε τον πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα του Τσους Ματέο, μαζί με τον Ντεκ, πήγαν το παιχνίδι στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, κι είχαν πιο πολύ ώρα το μικρό προβάδισμα, αλλά σε ένα παιχνίδι που σημειώθηκαν 14 αλλαγές στο προβάδισμα, στα πρώτα 20 λεπτά!

Αν ο Παναθηναϊκός δεν έχανε σχεδόν τις μισές ελεύθερες βολές στο ημίχρονο (8-15) ο αγώνας θα ‘χε διαφορετική εικόνα από το 37-38 που έγραφε το ταμπλό στην ανάπαυλα.

Η καλή του άμυνα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τρίτη περίοδο, όπου οδήγησε τη Ρεάλ σε επτά λάθη.

Για την ακρίβεια ήταν κυρίως τα κλεψίματα του Γιώργου Καλαϊτζάκη (3 σε ισάριθμα λεπτά) που έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να βρει ανοιχτό γήπεδο, σε έναν αγώνα που σπάνιζαν τα εύκολα καλάθια.

Για αυτό ο Παναθηναϊκός έκανε 7-0 κι από το 41-45 προσπέρασε 48-45.

Το πρώτο καλάθι του σερί, μάλιστα, ήταν και το πρώτο εύστοχο του Μάριους Γκριγκόνις από τα 6,75, μετά από 5 άστοχα στο πρώτο μισό, κι ενώ προερχόταν από τα 0/9 σουτ στον τελίκό του Super Cup με τον Ολυμπιακό!

Μόνο που οι προσωπικότητες της Ρεάλ, μπορούν να κάνουν τη ζημιά σε μικρό διάστημα. Ο Κοσέρ πέτυχε τους 5 πρώτους τους πόντους στην απάντηση της ομάδας του με 7-0 σερί για τοω 48-52 πριν μειώσει με καλάθι και φάουλ ο Άντριους στο 51-52 στα 30′ .

Πάλι ο Κοσέρ, αλλά με τον Γιουλ, πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για να ξεφύγει η ισπανική ομάδα με επτά πόντους στην τελευταία περίοδο, 55-62. Η άμυνα έγινε ξανά το όπλο του Παναθηναϊκό και σε μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις που ο Πάρις Λι βρήκε χώρο, μείωσε ξανά στον πόντο για το 60-62.

Το ΟΑΚΑ… “πήρε φωτιά” όταν ήρθε και back to back τρίποντο βόμβα του Αμερικανού για το 8-0 σερί και το προσπέρασμα 63-62 με λιγότερα από τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε δύο κρίσιμα καλάθια για να φύγει η Ρεάλ με τρεις, 68-65 με 1:57, κι ενώ μεσολάβησαν, ένα επιθετικό φάουλ του Παπαγιάννη και δύο άστοχα τρίποντα από Λι, Γκριγκόνις, ήλθε το τρίποντο, με ταμπλό, του Γιουλ, που παραδέχθηκε με μια κίνηση του χεριού του την τύχη του, για να προηγηθεί η Ρεάλ με 71-65 στα 46” για το τέλος. Πλέον είχαν κριθεί όλα, κι ο Πάρις Λι απλά μείωσε στη λήξη με τρίποντο στο 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71