Μια βαριά εντός έδρας ήττα με 98-74 γνώρισε την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Δίχως ρυθμό, έπειτα από μέρες εκτός δράσης, δίχως πάθος και εγωισμό, ο Παναθηναϊκός άφησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει “παρέλαση” στο ΟΑΚΑ υποχρεώνοντας σε μια από τις βαρύτερες ήττες του.

Δεν έχει να κάνει με το ρεκόρ (4-14 ο Παναθηναϊκός, 11-7 η ΤΣΣΚΑ) αλλά με την αντιμετώπιση του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να χάνει από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τη συγκέντρωσή του και να παρακολουθεί έως και απαθής τη συντριβή του.

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παπαπέτρου με τον Έβανς βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να κάνει μια καλή εκκίνηση στον αγώνα και να απαντήσει στο 13-17 της ΤΣΣΚΑ, με 7-0 για το 20-17 με 3:12 για την Α’ περίοδο.

Εκεί όμως άρχισε η μεγάλη “κατηφόρα” για την ελληνική ομάδα, αρχικά με 9-0 σερί των Ρώσων, που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +26, 26-20.

Αυτό το 9-0 έφτασε έως το απίστευτο 23-0, τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σε κάκιστη κατάσταση, Μέικον και Νέντοβιτς ήταν καθηλωμένοι στον πάγκο, κι η ομάδα του Πρίφτη προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να βρει σκορ, έχοντας όμως τρομακτική ανισοροπία στην άμυνα.

Διότι το κακό επιθετικό πρόσωπο ήταν η μια όψη του νομίσματος, όμως ήταν βούτυρο στο ψωμί της ΤΣΣΚΑ που με γρήγορη και κυρίως, καλή κυκλοφορία, έψαξε και βρήκε τα σουτ στην άλλη πλευρά με ρεσιτάλ ευστοχίας.

Η ομάδα του Ιτούδη είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο 7/9 τρίποντα, 6/8 δίποντα, πέτυχε 34 πόντους στο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 60-33 στην ανάπαυλα!

Οι 1.000 φίλαθλοι που βρίσκονταν στο γήπεδο αποδοκίμασαν και τον Δημήτρη Ιτούδη, που στο πρώτο σουτ και καλάθι του Νέντοβιτς για το 33-57 στα 48 δεύτερα για τα 20” πήρε τάιμ άουτ να σχεδιάσει επίθεση.

Σενγκέλια, Χάκετ και Γκριγκόνις, ήταν ήδη διψήφιοι σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ.

Ο Κέντρικ Πέρι πέτυχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε το δεκάλεπτο με επιμέρους 22-17, αν και βρέθηκε να χάνει και με 30, 41-71, 45-75.

Η ΤΣΣΚΑ κατέβασε ρυθμό λόγω του rotation που έκανε με τους βασικούς πρωταγωνιστές του πρώτου μέρους να είναι κυρίως στον πάγκο.

Δεν άλλαξαν πολλά μέχρι το τέλος, ο Παναθηναϊκός είχε αποδεχτεί τη βαρθιά ήττα του, κι ο Πρίφτης έβαλε στα τελευταία 4:32 τον Νεοκλή Αβδάλα, ώστε να πάρει κάποιες φάσεις που θα του προσφέρουν στο μέλλον, απέναντι σε μια ομάδα σαν την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98