Με τον Ιωσήφ Κολοβέρο να κάνει σπουδαίο ματς και τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι να ακολουθεί, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι με 82-78 την Παρασκευή (3/5) κι απέκτησε τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων!

Στην τρίτη μέρα της τελικής φάσης, στην Ελευθερούπολη, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη νίκησε την Πρωταθήτρια της ΕΣΚΑ, ομάδα του Περιστερίου και πλέον έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 28-14 στο 12:00 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στο 36-34 του ημιχρόνου.

Με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +17 (59-42) με 40 δευτερόλεπτα για την τρίτη περίοδο. Έφτασε σε στο +25, 75-50 πριν κάνει το Περιστέρι επιμέρους σκορ 19-2 με “βροχή” τριπόντων από Καράμπελα (3) και Σταυρακούκα (2) και μειώσει στο 77-69.