Δήμου Έφηβοι Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του Β’ ομίλου, αφού επικράτησε με 75-66 του Ολυμπιακού, στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Από κάθε όμιλο, προκρίνονται στα ημιτελικά δύο ομάδες και ο Παναθηναϊκός θα προκριθεί σίγουρα αν νικήσει αύριο τις Σέρρες.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Εμμανουήλ Δήμου, που μέτρησε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Δημήτρης Δεϊμετζής πρόσθεσε 16 πόντους, ο Ιωάννης Αβδάλας είχε 13 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Νεοκλής Αβδάλας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Έφηβοι Νεοκλής Αβδάλας

Από την πλευρά των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιχαήλ Σπρίντζιος με 16 πόντους, ενώ ο Σαράντος Σαραντόπουλος είχε 13.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και με πάθος στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα στο σκορ και να χτίζει γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας (19-4, 7΄20΄΄). Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα στα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, η διαφορά διευρύνθηκε υπέρ των «πράσινων» με το σκορ στο 32-11 (13΄39΄΄). Με ένα σερί 10-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 32-21 (16΄59΄΄), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 40-28 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός κατέβασε σε μονοψήφια την εις βάρος του διαφορά (40-32, 20΄40΄΄) και το παιχνίδι άρχισε να γίνεται ένα κλασικό ντέρμπι «αιωνίων». Οι «κόκκινοι» βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία και με προσεκτικές επιλογές στην επίθεση πλησίασαν στο σκορ με 49-43 (26΄23΄΄) και 53-47 (28-37΄΄). Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο έφθασε σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 56-51 (31΄33΄΄) όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ανέκτησαν γρήγορα τη διψήφια διαφορά με 63-52 (33΄22΄΄). Στα τελευταία δραματικά λεπτά οι παίκτες του Δημήτρη Ποδαρά ελέγχοντας την «εναέρια κυκλοφορία» κατάφεραν να μην επιτρέψουν στον Ολυμπιακό να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, με τον Παναθηναϊκό να κατακτά τη νίκη με 75-66.

Δεκάλεπτα: 21-9, 40-28, 56-49, 75-66

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης, Τηγάνης

Παναθηναϊκός (Ποδαράς): Δήμου 24(3), Αβδάλας Γ. 13(1), Δημητρός 6(2), Κουτσονικόλας 1, Δεϊμέζης 16, Αβδάλας Ν. 11(2), Κατσαφούρος, Βασιλειάδης, Μπάλα-Καγιού, Ντολγκάν 4.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 6(1), Νικολαΐδης 11(2), Μαυραντζώτου, Αλέξης, Αρφαράς, Σαραντόπουλος 13(2), Αμπόσι 12(1), Ζορμπάς 8, Σπρίντζιος 16(1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Δηλώσεις

Εμμανουήλ Δήμου (παίκτης Παναθηναϊκού): «Θέλαμε να πάρουμε αυτό το ματς εξ αρχής, γιατί αυτό το πιο πιθανό είναι να μας δώσει τη πρόκριση στο φάιναλ φορ. Το πήραμε ξεκάθαρα από την άμυνα, μας βγήκαν κάποια σουτ, κάποιες επιθέσεις και προχωράμε. Το θέλαμε πολύ αυτό το παιχνίδι και με πάθος τ πήραμε».

Απόστολος Νικολαΐδης (παίκτης Ολυμπιακού): «Ξεκινήσαμε πολύ αγχωμένα. Δώσαμε ότι μπορούσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να παίξουμε αύριο όπως παίξαμε στο δεύτερο μισό του αγώνα, για να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε και μαζί και την πρόκριση».

Δείτε ξανά τον αγώνα, εδώ:

Οι διαδικτυακές μεταδόσεις των αγώνων που ξεκινούν στις 19:30:

Κάδμος-Περιστέρι:

Σέρρες-ΔΕΚΑ:

Πανελλήνιο Εφήβων: Το πανόραμα των αγώνων

Πανελλήνιο Εφήβων: Ο Σαμοντούροβ νίκησε τον Παναθηναϊκό! (pics)

Πανελλήνιο Εφήβων: Επιβλητικό το Περιστέρι, 95-46 το Ηράκλειο

Πανελλήνιο Εφήβων: Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό, 60-53 τις Σέρρες (pics & vid)

Πανελλήνιο Εφήβων: Με το… δεξί ο Προμηθέας, 75-52 τον Κάδμο

Πανελλήνιο Εφήβων: Οι συνθέσεις των ομάδων και το πρόγραμμα

Πανελλήνιο Εφήβων: Οι Πρωταθλητές Ελλάδας