Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στους Έφηβους, καθώς στην τελευταία αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, νίκησε το Περιστέρι με 66-60.

Το πρωί της Κυριακής (29/08) στο κλειστό της ΧΑΝΘ, στη Θεσσαλονίκη, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες της τελικής φάσης, απέναντι στον κάτοχο του τίτλου από το 2020, Περιστέρι.

Για τον Ολυμπιακό, είναι το τρίτο Πρωτάθλημα Εφήβων Ελλάδας, στα τέσσερα τελευταία χρόνια!

Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο, όπου με 5 τρίποντα, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το εύθραυστο 33-32 του ημιχρόνου, σε διαφορά 18 πόντων, 56-38, παράλληλα με την καλή του άμυνα.

Αν και άστοχο, το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω.

Μείωσε από το 40-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου σε 49-58 κι έφτασε στους 4 πόντους, 60-64 με 1:51 για το τέλος με γκολ φάουλ του Μανιά.

Όμως ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πανηγύρισε τον τίτλο με 66-60.

Το Περιστέρι περιμένει τον αγώνα Προμηθέας Πάτρας-ΔΕΚΑ, για την τελική του θέση.

Εάν νικήσει ο Προμηθέας, παίρνει το ασημένιο μετάλλιο και το Περιστέρι παίρνει το χάλκινο.

Εάν νικήσει η ΔΕΚΑ υπάρχει τριπλή ισοβαθμία και θα παίξουν ρόλο οι μεταξύ τους αγώνες.

Στους μεταξύ τους αγώνες, το Περιστέρι έχει νικήσει 61-45 τη ΔΕΚΑ, κι ο Προμηθέας 61-51 το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα με πρώτο το Περιστέρι: 19-18, 32-33, 38-56, 60-66

Η στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Δρίτσας 12 (3), Σκλαβενίτης 2, Μόουσα 14 (1), Γιοβάνης 2, Αρφαράς 14 (4τριπ., 13 ριμπ.), Οικονομόπουλος 11 (3 τριπ., 6 ασ.), Τσάμης 2, Σπηλιόπουλος 2, Ζορμπάς 5 (11 ριμπ.), Τσολάκης 2, Καραΐσκος, Γιαννούλης.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 6 (1), Μπιλάλης 6 , Γκάτζο 3 (1), Γκίκας 2, Μανιάς 13 (2), Τόλα 8, Βλαχογιάννης, Μπουντούρης, Φιλιππάς 4, Ζουγρής 8 (8 ριμπ.), Σταυρακόπουλος 10(2).