Πανελλήνιο Εφήβων Κάδμος – Σέρρες

Ο Κάδμος Θήβας επικράτησε των Σερρών με 61-56 σε αγώνα κατάταξης (θέσεις 5-8) της Τελικής Φάσης του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Ηράκλειου Κρήτης.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων με τον προβάδισμα στο σκορ να το έχει αρχικά ο Κάδμος (9-5, 3΄20΄΄) και να το παίρνουν στη συνέχεια οι Σέρρες (11-15, 8΄16΄΄). Με ένα σερί 6-0 οι Μακεδόνες προηγήθηκαν 21-15 (13΄37΄΄), όμως η ομάδα της Θήβας απάντησε με το δικό της σερί 13-0 για να κλείσει υπέρ της το ημίχρονο με 28-23.

Στην τρίτη περίοδο ο Κάδμος κατάφερε παρά την πίεση των Σερρών (37-35, 28΄20΄΄) να διατηρήσει το μικρό προβάδισμα, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε υπέρ της ομάδας από τη Θήβα με 54-46 (35΄44΄΄). Το φινάλε ήταν δραματικό καθώς στο 59-56 και με 7΄΄να απομένουν, οι Σέρρες έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όταν ο Φαρδέλλας δεν ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε.

Αύριο ο Κάδμος θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 και οι Σέρρες για τις θέσεις 7-8.

Δεκάλεπτα: 14-15, 28-23, 40-37, 61-56

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Σκανδαλάκης, Μαρτινάκος

Κάδμος (Αναστασίου): Σκούμας, Θεοδώρου 6(2), Ευαγγελίου Γιούργκεν, Μπόγρης 16(2), Ευαγγελίου Γιουτζίν, Τούτουζας 20(3), Μελετίου 1, Μπότσης 18(1).

Σέρρες (Κακιούζης): Γρηγοριάδης 7, Θεοφανίδης, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 12(2), Φαρδέλας 6(2), Καπετάκης 23(2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος, Χατζόπουλος 6.

* Τον αγώνα παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, ο γ.γ. της Ομοσπονδίας, Νίκος Νικολόπουλος και ο υπεύθυνος αναπτυξιακού, Νίκος Σταυρόπουλος.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε τον αγώνα πατήστε εδώ

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Δηλώσεις

Χρήστος Γρηγοριάδης (αθλητής Σερρών): «Ήταν ένα καλό και με ένταση παιχνίδι από δύο επαρχιακές ομάδες. Δεν παίξαμε τόσο συγκεντρωμένα όσο θα θέλαμε. Κάναμε λάθη ενώ δεν ήμασταν και εύστοχοι. Πιστεύω ότι ο Κάδμος πήρε δίκαια τη νίκη».

Θοδωρής Θεοδώρου (αθλητής Κάδμου): «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, κάτι που το γνωρίζαμε από πριν. Βάλαμε κάποια κρίσιμα σουτ και προς το τέλος κάποιες κρίσιμες βολές. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου, αλλά και στην αντίπαλη ομάδα».

Πανελλήνιο Εφήβων: Το πανόραμα των αγώνων