Στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων προκρίθηκε το απόγευμα του Σαββάτου ο Παναθηναϊκός που νίκησε την κάτοχο του τίτλου ΔΕΚΑ με 77-61, στη Νεάπολη Λάρισας.

Με πιο πολλές λύσεις, πιο δυνατός στη ρακέτα και την άμυνά του να παίζει σημαντικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα του αντιπάλου του και πανηγύρισε την πρόκρισή του στον τελικό.

Εκεί όπου την Κυριακή θα παίξει με τον νικητή του άλλου ημιτελικού, Περιστέρι-Ολυμπιακός που έπαιζαν στις 18:30.

Η ΔΕΚΑ θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στον μικρό τελικό.

Ο Ζερβός έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού με 10 πόντους στην Α’ περίοδο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν από την αρχή να περιορίσουν τα ατού των αντιπάλων τους.

Για αυτό και από την άλλη πλευρά ήταν ο Πατρίκης (8π.) που κράτησε τη ΔΕΚΑ (18-22 10άλεπτο), μαζί με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι παίκτες του Νικολαΐδη.

Λιοτόπουλος και Καπετάκης έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους στο β’ δεκάλεπτο, με τον δεύτερο, απλά να ‘ναι πιο εύστοχος. Για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κουστένης εκείνος που ήταν πιο παραγωγικός σε αυτό το διάστημα.

Mε τη συνδρομή του Αθανασόπουλου που πέτυχε 5 σερί πόντους, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν 35-27 κι έφτασαν και στο +10, 37-27 με 1:39 για το ημίχρονο.

Στη λήξη, ο Λιοτόπουλος μείωσε από τα 6,75μ στο 32-37 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τη ΔΕΚΑ να κάνει 10-0 σερί και να προσπερνάει στο σκορ, 48-46, τρία λεπτά αφού έχανε 38-46.

Ήταν όμως ένα σημείο όπου έφτασαν στα 4 φάουλ, Πατρίκης και Νταρατανας, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να μπει στη ρακέτα, κυρίως με τον Σαμοντούροβ.

Με καλές επιλογές, η ομάδα του Ρήγγα έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων, 63-53, σε ένα διάστημα που ο Λιοτόπουλος δεν είχε συμπαραστάτη.

Η ΔΕΚΑ “κόλλησε” επιθετικά, έμεινε άποντη και στην αρχή της τελευταίας περιόδου όπου ο Σαμοντούροβ, έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους, 65-53.

H μέγιστη τιμή της ήταν οι 16, με τον πρώην παίκτη της ΔΕΚΑ, Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να τελειώνει τον αγώνα με 17 πόντους, 13 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε επίσης 11 ριμπάουντ, 4 blocks.

Με 13 πόντους τελείωσε τον αγώνα ο Ζερβός, 12 ο Κουστένης και 8 ο Βασιλαντωνάκης.

Ο Λιοτόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους για τη ΔΕΚΑ, 14 πέτυχε ο Πατρίκης και 12 ο Καπετάκης.

Tα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 53-63, 61-77

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Πράττος-Μαρτινάκος

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Καπετάκης 14(2), Στράντζαλης, Πατρίκης 12, Νταραντάνας 2, Πούντος 3(1), Μουτάφης 5, Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 25(6), Πασχαλίδης.

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος 6, Ζερβός 13(3), Αθανασόπουλος 5(1), Κουστένης 12(1), Βασιλαντωνάκης 8, Ξωξάκος, Γεωργιάδης 6(1), Εζέτζα 2, Αδαμόπουλος, Τουμαζάτος 2, Σαμοντούροβ 17(1), Αβδάλας 6.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι εδώ

Παρακολουθείστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Δηλώσεις

Ιωσήφ Νικολαΐδης (προπονητής ΔΕΚΑ): «Κάναμε κάποια λάθη αμυντικά. Στην επίθεση ήμασταν περισσότερο άστοχοι απ΄ όσο θα έπρεπε. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και μας κέρδισε. Η ομάδα όλα τα περιμένει. Το πιο σημαντικό είναι τα παιδιά να μάθουν να παίζουν το παιχνίδι με συνέπεια. Μια μέρα μπορεί να έρθει η νίκη, μια μέρα μπορεί να έρθει η ήττα. Πρέπει να μάθουν να αναγνωρίζουν τα λάθη που κάνουν και να διορθώνονται μέσα από αυτά».

Λευτέρης Λιοτόπουλος (αθλητής ΔΕΚΑ): «Πιστεύω στο πρώτο ημίχρονο πηγαίναμε πολύ καλά, μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στο τέλος χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας, δεν παίξαμε άμυνα, είχαμε και αστοχία στα σουτ που δεν δικαιολογείται και χάσαμε το παιχνίδι. Η κούραση παίζει σημαντικό ρόλο, παρόλα αυτά πρέπει να μην σκεφτόμαστε την κούραση αλλά την ομάδα και να παίζουμε γι αυτήν και να φτάνουμε στον στόχο μας».

Νίκος Ρήγγας (προπονητής Παναθηναϊκός): «Τα παιδιά έπαιξαν εξαιρετικές άμυνες, ακόμα και σε δύσκολα σουτ που έβαλε η ΔΕΚΑ, είχαμε καλή αμυντική προσέγγιση. Είναι παιδιά που ξεκινάνε σε άλλα παιχνίδια, έχουμε την πολυτέλεια να μπορούμε να έχουμε μία πεντάδα σε ένα παιχνίδι και τρεις από τους πέντε σε άλλο παιχνίδι να μπορούν να ξεκινήσουν διαφορετικά. Τα παιδιά έχουν κάνει ένα μεγάλο πρωτάθλημα, έχουν παίξει 59 παιχνίδια και σήμερα έδωσαν μια πολύ σκληρή μάχη απέναντι σε μια πολύ έμπειρη και σκληρή ομάδα όπως η ΔΕΚΑ. Προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν γίνεται μεγάλες περιόδους ξεκούρασης μέσα στη μέρα και ελπίζουμε τα παιδιά να ανταποκριθούν στο δύσκολο πρόγραμμα. Εμείς το έχουμε κάνει αυτό τέταρτη-πέμπτη φορά φέτος».

Διονύσης Τουμαζάτος (αθλητής Παναθηναϊκού): «Ήταν μια πολύ δύσκολη αντιπαράθεση, είχε πολύ ένταση και πολλές μάχες. Είχαμε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι μας, παίξαμε πιο δυνατή άμυνα και αυτό μας βοήθησε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Θα θέλαμε στον τελικό αντίπαλο το Περιστέρι για να πάρουμε το αίμα μας πίσω, ωστόσο όποιος κι αν είναι ο αντίπαλός μας στον τελικό θα δώσουμε ότι έχουμε και θα παίξουμε με την ίδια ένταση».

Η photo gallery:

Πανελλήνιο Εφήβων 2023: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, ρόστερ και οι Πρωταθλητές (allstarbasket.gr)