Το Περιστέρι νίκησε με 61-45 την ακαδημία ΔΕΚΑ, το βράδυ της Τετάρτης (25/08) στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της πρεμιέρας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στο γήπεδο της ΧΑΝΘ.

Το Περιστέρι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε διαφορά έως και 16 πόντων, (41-25) πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η ΔΕΚΑ ήταν πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο μισό, ωστόσο κυνηγούσε στο σκορ, προσπάθησε και μείωσε έως το 55-44 όμως η σωστή διαχείριση των πρωταθλητών της ΕΣΚΑ τους απέφερε τη διατήρηση του προβαδίσματος και την πρώτη νίκη στα τελικά των Εφήβων.

O Τζουλιάνο Τόλα για το Περιστέρι, είχε 15 πόντους (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/7 βολές) και 14 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 24-14, 41-25, 53-36, 61-45

Διαιτητές: Μάλαμας-Ευφραιμίδης-Ξενικάκης

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος, Μπίλαλης 3, Γκάτζο 10(2), Γκίκας 5(1), Μανιάς Η. 3(1), Τόλα 15, Βλαχογιάννης 5, Φιλιππάς, Ζουγρής, Σταυρακόπουλος 14(4).

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μπόλδογλου 8, Τσιμερίκας 7(1), Λιοτόπουλος 1, Τσιροπούλης Ι. 4, Τσιροπούλης Μ. 14(1), Χατζής 2, Παλαμίδας, Σαμοντούροβ 5, Καλατζής, Καλαποθαράκος 2, Καρυώτης 2.

Για τη στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Οι δηλώσεις

Κώστας Παπαμάρκος (προπονητής ΓΣ Περιστερίου):

“Μέχρι και ένα κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, πάνω σε αρχές του παιχνιδιού που προπονούμαστε. Ήμασταν πολύ δημιουργικοί στην επίθεση και η άμυνά μας ήταν στα στάνταρ μας.

Στο τελευταίο κομμάτι όμως, χάσαμε την αυτοκυριαρχία μας και την ισορροπία που έχουμε ως ομάδα και είχαμε πολύ άσχημη εικόνα με την οποία πρέπει να ασχοληθούμε για τη συνέχεια”.

Ηλίας Μανιάς (παίκτης ΓΣ Περιστερίου):

“Ο αγώνας ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Εχουμε πολλά να δείξουμε ακόμη. Προχωράμε βήμα βήμα, με το κεφάλι χαμηλά για να τελειώσουμε μια δύσκολη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο”

allstarbasket.gr.

Ιωσήφ Νικολαΐδης (προπονητής ΔΕΚΑ):

“Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί,. Οι αντίπαλοι βρήκαν ελεύθερα σουτ και εκμεταλλεύτηκαν τα δυνατά τους σημεία. Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι”.

Βαγγέλης Τσιμερίκας (παίκτης ΔΕΚΑ): “Αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Μπήκαμε χαλαρά στο πρώτο, αργήσαμε να πάρουμε μπρος, ήμασταν άστοχοι και χάσαμε δίκαια.  Θα παλέψουμε για το καλύτερο στα επόμενα παιχνίδια”.

Πανελλήνιο Εφήβων: Η ΕΟΚ τίμησε τον Νίκο Ζήση (pics)

Πανελλήνιο Εφήβων: Ο Προμηθέας Πάτρας 91-43 τον Λεύκιππο Ξάνθης (pics)

Πανελλήνιο Εφήβων: O Ολυμπιακός 108-31 τα Φανάρια υπό το βλέμμα του Ζήση (pics)