Ευρείες νίκες σημείωσαν οι Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Κρόνος στη δεύτερη μέρα (Κυριακή 23/6) της Τελικής Φάσης του 30ού Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Στον πρώτο, χρονικά, αγώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καβάλας με 67-32.

Ο ”Δικέφαλος” προηγήθηκε γρήγορα με 13-3 και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ξεφύγει στο σκορ με 24-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε ακόμα και με +20π. (29-9, 17′), πηγαίνοντας τελικά στο ημίχρονο με το σκορ 39-22.

Η διαφορά στο σκορ συνέχισε διευρύνεται, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή απόδοση επιθετικά, κάνοντας το 50-22, στο 25′. Με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε μια εύκολη νίκη με 67-32.

Δεκάλεπτα: 24-7, 39-22, 56-24, 67-32

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φράγκου, Μπουτσούκη 8, Πολυμένη 13 (2), Άλλεν 4, Στεργάκη 5, Χατζηδάκη 8 (2), Καζαμία 6, Πιτσούλη, Γενναίου 12, Κουματσιώτη 5, Παπαγεωργίου 2, Τζέλου 4.

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Τσινεκίδου, Τουρέτζογλου 5, Παππά-Τζανέτου, Τζίτζιρα, Σπανίδου 3, Μελελούδη, Κελεμένη 16, Αργυρού 2, Κάπα 1, Γιαντζακλίδου 5, Λυκάκη, Τσακιρίδου.

Στον αγώνα των 18:00, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 56-35 των Χανίων.

Οι ”πράσινες” ήλεγξαν από την αρχή το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν με 13-5, 5′ και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 21-10. Τα Χανιά βρήκαν επιθετικά λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 25-20 στο 16′, όμως με την ομάδα της Κρήτης να υστερεί στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε και πάλι διαφορά στο σκορ (33-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού έφερε το σκορ στο 42-23, 26′, με τα Χανιά να πετυχαίνουν στη συνέχεια μόνο 2 πόντους (47-25). Οι Κρητικές επέστρεψαν επιθετικά όμως ήταν αργά, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια.

Δεκάλεπτα: 10-21, 23-33, 25-47, 35-56

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Χουγιάζος

ΑΟ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 2, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 2, Γιακουμάκη, Καραμούστου, Ακρίβου, Παπαδάκη 13 (1), Δασκουλίδου 13 (1), Κίντριλη, Πέσκου, Χαιρετάκη 5.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 2, Πρίφτη 24, Μπιλθικιώτη, Ζανίκα, Τίγκα, Ταφμίζι 2, Μαυράκη 8 (2), Σώτου, Μόσχου, Κεφαλά 3, Κούκη 12 (1), Δαυλάκου 5.

O Κρόνος Αγ. Δημητρίου επικράτησε του Σύλλα Αιδηψού με 80-37 στον τρίτο αγώνα.

Ο Κρόνος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 10-0 στο 3′. Με τον Σύλλα να μην βρίσκει ρυθμό, η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ξέφυγε στο σκορ με 23-5 στο 8′. Ωστόσο, στη συνέχεια η τοπική ομάδα με επί μέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 25-14.

Ο Κρόνος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, στα ριμπάουντ, η διαφορά στο σκορ έφθασε στο 38-16, 16′, ενώ έκλεισε στο 51-19 στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Με επί μέρους 9-2 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος διαμορφώνοντας το 60-21 στο 26′.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η τελευταία περίοδος, με την Αιδηψό να συλλέγει εμπειρίες και τον Κρόνο να σημειώνει τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά με τελικό σκορ 80-37.

Δεκάλεπτα: 25-14, 51-19, 67-30, 80-37

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 2, Μποσγανά 17 (1), Ανδρικοπούλου 8(1), Μπάκου 7 (1), Σιγούρου 6, Τσαγκαροπούλου 7 (1), Καραγκούνη 6, Ρετσίνα 2, Γρηγοροπούλου 11, Καρκακέλα 2, Χαλκιά, Ζιάκα 12.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη 2, Παπακοσμά 5, Φώτου 2, Λούμη, Μαχαίρα 4, Νίτσογλου 5 (1), Κυργιώργη Ι. 2, Τσαβόνι 11, Πατσούρα 6 (1), Κυργιώργη Β., Υδραίου, Μαργωμένου.